Dağlar turizme açılıyor

İbrahim IRMAK 

İZMİR Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) desteklediği, “Adım Adım Ekoturizm” projesiyle İzmir’in dağları turizme açılıyor. 140 bin liraya mal olacak projeyle Menderes ilçesi Efemçukuru-Çatalca ve Bornova ilçesi Karagöl-Kayadibi güzergâhlarındaki doğal, tarihi ve yerel kültürel mirasın korunması ve ekoturizmin ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

Projeyi yürüten Ege Orman Vakfı’nın Genel Müdürü Metin Gençol, “Bu proje bu güzergâhdaki köylerde de büyük istihdam yaratacak. Köylerde 8’er saatlik eğitim verilecek. Buralara gezmeye gelenlere uzmanlardan eğitim alanlar rehberlik edecek” dedi. Proje Koordinatörü Kadir Bilgili de ekoturizmden 2 bin 500 kişinin fayda sağlayacağını belirtip, “Ekopazarda bu yörede yetişen doğal ürünler pazarlanacak. Köylülere katma değer sağlanacak” diye konuştu.
Bu projeyle yaratılan güzergahlar özellikle hafta sonları şehrin boğucu havasından kurtulmak isteyen İzmirlilere iyi bir alternatif olacağı şüphesiz.
* * *
Ben diyorum ki, bu proje bitince Efemçukuru-Çatalça güzergahını tırmanırken ve o muhteşem havza manzaralarını seyrederken yanımızda Çevre Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri de olsun. Bu harika yörelerde yetişen birbirinden nefis ürünlerden onlar da tatsın. Hatta, kurulacak ekopazardan onlar da alışveriş yapıp oraların ne kadar nadide yerler olduğunu görsün. Görsün ki, Efemçukuru’nda çıkarılacak altın madeni hakkında kararlarını bir kez daha gözden geçirsin. O havzada kurulacak barajın İzmir ve o yöre için ne kadar önemli olduğunu kavrasın.
* * *
Kayadibi-Karagöl güzergâhına gelince. Bu etap beni şimdiden heyecanlandırıyor. Homeros Vadisi’nin tepesinde kurulu Mümtazi Restoran’daki kahvaltıdan sonra terastan gördüğüm manzara bu parkurun bende doyumsuz manzaralara eşlik edeceği izlenimini doğurdu. Proje bitmedi ama, siz bu sonbaharda mutlaka oralara tırmanın ve kışa hazırlanan nazlı İzmir’i tepeden izleyin.

Kaynak: Hürriyet Ege – 07.10.2010