Daha hızlı da çözüm varmış

3.5 AY EZİYET ÇEKMEYE GEREK YOKMUŞ

Milliyet EGE yazdı. Trafiğin can damarlarından Yenişehir’deki altgeçit kazısının 15 günde bitmesini sağlayacak öneri sunuldu

 Milliyet Ege – 15.08.2007{nomultithumb}

Hem itfaiye hem hastane
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin, Aliağa-Menderes raylı sistem hattı için Yenişehir’de yürüttüğü karayolu altgeçit çalışması tartışma yarattı. Kenti Altındağ’dan Konak’a bağlayan, üzerinde itfaiye ve dört büyük hastanenin bulunduğu can damarı yolda, 8 ay önce inşaat başladı.

Tam 8 ayda 250 metre…
400 metrelik güzergahın, Tepecik Camii ile Trafik Müdürlüğü arası kısım kısım ulaşıma kapatıldı. Bugüne kadar 250 metrelik kazı yapıldı, istinat duvarları örüldü. Zemine beton döküldü. Kalan 150 metrelik bölümle birlikte projenin 3.5 ay sonra 30 Kasım’da bitirilmesi planlandı.

Vatandaş cambaz oldu
ESNAF, ''Çukur içinde kaldık. İşler kesildi. Kirayı bile ödeyemiyoruz, zordayız'' diye tepki gösterirken vatandaşlar da tahta merdivenlerde adeta cambazlık yapmaya mahkum oldu. Milliyet EGE’nin dün bu konuyu gündeme taşımasıyla inşaatın yavaş yürütüldüğü eleştirileri yağdı.

Çalışmalar durmasın
GÜNDÜZ mesai yapıldığı, birkaç iş makinesinin ise 21.00’e kadar çalıştırıldığı belirtildi. Gece-gündüz çalışılması halinde işi bitirme takviminin kısalacağına işaret edildi. Hafriyat alanında daha hızlı hareket edilmesi için de yolun tamamen ulaşıma kapatılması önerildi.

FOTOĞRAF HER ŞEYİ ANLATIYOR

Burası Yenişehir’i Basmane’ye bağlayan yol.. İş makinesi kazı yapmaya ve çıkan toprağı kamyona yüklemeye çalışıyor. Hemen yanından ise körüklü otobüs güçlükle dönüyor. Çalışmalar fotoğrafta görüldüğü gibi dar manevra imkanlarıyla adeta ''toprak eşeler'' gibi sürüyor, inşaat yavaş yürüyor.

Müteahhit firma

Makul fikir
Müteahhit firmanın proje müdürü Murtaza Gür, yolun tamamen ulaşıma kapatılması fikrinin makul olduğunu söyledi. Gür, ''Böyle bir durum söz konusu olursa, kalan bölümün ana gövde kazısını 15 günde bitiririz. Ardından bölüm bölüm trafik akışını sağlarız. 24 saat mesai yapmak da işimizi kolaylaştırır. Bunun için izin verilmesi gerekir'' dedi.

Trafik Müdürlüğü

Gerekeni yaparız
Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Oğuz, altgeçit kazısının bundan sonrası için, şu anda Büyük Sinema’nın önüne kadar ulaşıma açık olan bölümünü de kapatabileceklerini söyledi. Oğuz, ''Bu durum trafik açısından biraz daha sıkıntı yaratır ama inşaatın süresini kısaltacaksa hemen gereğini yerine getiririz'' diye konuştu.