İcra Kurulu’na biz de adayız!

 

İCRA KURULU GERGİNLİĞİ

Maruflu: Halkın temsilcisi benim
EXPO 2015 önceki hükümet tarafından hazırlanan kararnamedeki 18 kişilik Yönlendirme Kurulu’na ilk tepki İzmir’i Sevenler Platformu, Ulusal Birlik Platformu ve çok sayıda derneğin başkanlığını yürüten Halkla İlişkiler Uzmanı Sancar Maruflu’dan geldi. Yönlendirme Kurulu’na alınan 9 İzmirli Sivil Toplum Kuruluşu’nun gerçek bir sivil toplum örgütü olmadığını onların sadece ‘Meslek Odası’ olduğunu anlatan Maruflu, “Maalesef Yönlendirme Kurulu’na Sivil Toplum Kuruluşları alınmamıştır. Fuarcılık konusunda birikimlerimle EXPO İcra Kurulu’na ‘Halkın adayı’ olarak adayım. Hükümetin İzmirli sivil tolum örgütlerini dikkate almamasını da protesto ediyorum” diye konuştu.  
Susam: İmzadan önce konuşmam
Yönlendirme Kurulu’nda yer bulamayan İzmir’in sayısal olarak en büyük sivil toplum örgütü 131 Oda, 150 bini aşkın üyesi bulunan Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam kararnamenin Cumhurbaşkanlığından çıkıp imzalanmasına kadar tepki vermeyeceklerini söyledi. Bu konudaki tepkilerini ortaya koymak için kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekleyeceklerinin altını çizen Susam, “Bekliyoruz, eğer biz yoksak gerekli değerlendirmeyi yapıp tepkimizi ortaya koyacağız” diye konuştu.
Kasalı: Kentin bütünlüğü bozulur
ESİAD Başkanı Mehmet Ali Kasalı oluşan listenin daha önce kendileri tarafından EXPO’nun gayrı resmi İcra Kurulu için görevlendirilen isimler olduğuna dikkat çekti. ESİAD’ın İzmir’in en büyük ekonomik aktörlerinin toplandığı bir kurum olduğuna dikkat çeken Kasalı, “EXPO’nun planlanmasında ve yatırımında katkı koyacak bir örgütün böyle bir yapıda yer almaması şaşırtıcı. EXPO’nun kazandırılması için hepimizin katkı koyması lazım. Bunun için de sahiplik duygusu çok önemli. Biz de resmi listeyi araştırıyoruz, tüm İzmir’i kucaklayacağı organizasyona dönüşsün. Bizim tarafımızdan görevlendirilen isimler sonunda bu işin sahibi şekline dönüşürse bundan İzmir’in bütünlüğü zarar görür” diye konuştu.
Gazete Yenigün