Cici Park’a yeni düzenleme

Büyükşehir Belediyesi, Eşrefpaşa'daki Cici Park'ın bulunduğu bölgeyi rekreasyon alanı olarak yeniden düzenliyor. Tarihi Roma Yolu ile bütünleşecek proje sayesinde kent yeni bir mekana daha kavuşmuş olacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Eşrefpaşa pazar yerinin bulunduğu alanda, bölgenin doğal ve tarihi dokusuna uygun bir projenin hataya geçirildiğini kaydetti.
Açıklamada, bir yandan bölgenin çehresini değiştirecek projeye ilişkin son detaylar tamamlanırken, diğer yandan da alanda bulunan ve mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesine ait dükkanların yıkımının yapıldığı belirtildi.
Projeye göre, Eşrefpaşa pazar yeri alanında bulunan tarihi Roma yolu ile karşısındaki Cici Parkı birleştirecek bir yaya üst geçidi yapılacak. Mevcut yol hatları yenilenerek kullanılacak.
Yıkımı gerçekleştirilen 13 binadan boşalan alanlar yeşil alan olarak değerlendirilecek ve Cici Park ile birleşen bölge rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.
Bölgenin tarihi ve doğal yapısına uygun olarak gerçekleştirilecek proje, Cici Park'tan başlayarak tarihi Roma Yolunun Kemeraltı Çarşısına bakan kısmına kadar ilerleyecek.
Böylece kent, hem tarihi dokusu korunmuş hem de yeşil alan olarak düzenlenmiş yeni bir mekana kavuşmuş olacak.
Geçtiğimiz haftalarda proje için kullanılacak alanda bulunan ve mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesine ait 13 binanın tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından yıkımları yapıldı.
İmar planlarında yeşil alan olarak görünen bölge, kentlinin hizmetine yine bu amaçla sunulacak.

 HaberEkspres – 14.03.2007{nomultithumb}