Cici Park, Roma Yolu’na ulaşacak

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eşrefpaşa’daki Cici Park’ın bulunduğu bölgeyi rekreasyon alanı olarak yeniden düzenliyor. Cici Park’ı tarihi Roma Yolu ile bütünleştirecek proje ile kentin yeni bir prestij mekanına kavuşacağı belirtildi
Cici Park’ın önündeki dükkanları yıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi burayı rekreasyon alanı olarak düzenliydor. Düzenleme ile Cici Park, Eşrafpaşa Pazaryeri ve içindeki tarihi Roma Yolu ile buluşacak.Projeye göre, bir yaya üst geçidi yapılacak. Mevcut yol hatları yenilenecek. Yıkımı gerçekleştirilen 13 binadan boşalan alanlar yeşil alan olarak değerlendirilecek ve Eşrefpaşa Pazaryeri’nin Cici Park ile birleşen bölgesi rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.
Doku korunacak
Bölgenin tarihi ve doğal yapısına uygun olarak gerçekleştirilecek proje, Cici Park’tan  başlayarak tarihi Roma Yolu’nun Kemeraltı  Çarşısı’na bakan kısmına  kadar  ilerleyecek.  Böylece kent, hem tarihi dokusu korunmuş hem de  yeşil alan  olarak düzenlenmiş yeni bir mekana kavuşmuş olacak.Geçtiğimiz haftalarda  projenin uygulanacağı alanda bulunan ve mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 13 binanın  tahliye işlemlerinin  tamamlanmasının ardından  yıkımları yapıldı.  İmar planlarında yeşil alan olarak görünen bölge, kentlinin hizmetine yine bu amaçla sunulacak.

gazeteyenigun-14.08.2007{nomultithumb}