Can Dündar: Allianoi tartışması

Can Dündar
Ada

Allianoi tartışması

 

“İzmir neden kaybetti?” başlıklı 1 Nisan günkü yazımda, Expo’nun İtalyanlara kaptırılmasında (birçok başka nedenin yanı sıra) Allianoi’nin de rol oynadığına değinmiştim.
İzmir, “Herkes için sağlık” ana temasıyla yarışırken, Bergama’daki, antikçağın en önemli tedavi merkezlerinden Allianoi’nin kalıntıları üzerine baraj yapma kararı alınması, Türkiye’de pek ilgi çekmese de Batı’nın öfkesini çekmişti.
Oylamadan iki hafta önce 250 Avrupalı kuruluş, Expo’yu düzenleyen Uluslararası Fuarlar Bürosu’na yazarak bunu protesto etmişlerdi.
* * *
Yazım üzerine Devlet Su İşleri’nden bir açıklama geldi. DSİ’ye göre Yortanlı Barajı’nın yapılacağı “Paşaılıcası mevkii”nin “Allianoi” olduğuna dair bugüne kadar hiç bir bilimsel belge ya da bulguya rastlanmamış. Diyorlar ki:
“Yıllarca Bergama yöresinde Alman arkeologlarca yapılan kazılarda da böyle bir bulguya rastlanmamıştır. Paşaılıcası, ülkemizin değişik bölgelerinde yer alan kaplıcalar gibi Roma döneminden kalma termal bir kaplıca olup uzun yıllar atıl kalmış, baraj yapımıyla ortaya çıkarılmıştır.”
“Yortanlı Barajı ile Kınık Ovası’nda 6 bin 990 hektar tarım arazisi sulanacaktır. Yöre çiftçileri 1994’ten bu yana umutla barajın faaliyete geçmesini beklemekteyken Allianoi (?) gerekçesiyle çiftçilerin hayal kırıklığına uğratılması çabalarına anlam vermek mümkün değildir.”
* * *
Açıklamayı Allianoi kazısının Heyet Başkanı Yard. Doç. Ahmet Yaraş’a aktardım. Telefonda sinirden sesi titredi. Dokuz yıl tırnaklarıyla kazarak ancak yüzde 20’sini ortaya çıkardığı ve üzerine 48 bilimsel makale yazdığı Allianoi için bir DSİ yetkilisinin “Orası değil” demesi “arkeolojiyi yok saymak”tı.
“Adımın ‘Ahmet’ olduğundan ne kadar eminsem, oranın ‘Allianoi’ olduğundan da o kadar eminim. Farklı bir şey biliyorlarsa DSİ teknisyenleri de makale yazsın” dedi Yaraş…
Açıklamadaki ifadenin tersine, Allianoi’yi bir Alman arkeologun ortaya çıkardığını hatırlattı. Konunun AB ilerleme raporunda da eleştirildiğini, Allianoi’yi anlatan bir filmin daha önceki gün Fransa’da en iyi film ödülü aldığını hatırlattı.
“Dünyanın bu kadar sahiplendiği bir yeri yıkmak için ellerinden geleni yaptılar” diyerek şunları anlattı:
Allianoi, 2001’de kurul kararıyla sit alanı ilan edilmişti. Bu kararla baraj inşaatının durdurulması gerekirken DSİ, (Yaraş’a göre “yasadışı olarak”) ihalelere devam etmiş ve sit kararını değiştirebilmek için onlarca bilim kurulu oluşturmuştu. Kurullar Allianoi’ye sahip çıkan kararlar verdikçe kurul üyeleri değiştirilmiş, sonunda inşaat mühendislerinden oluşan bir kurulun kararıyla, kalıntıların üzerinin kille kaplanması koşuluyla baraj inşaatı tamamlanabilmişti. Halen bu işlem yapılamadığı için su tutulamıyordu.
Bir yandan da davalar sürüyordu. Konu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de intikal etmişti.
Yaraş, “İki gâvur kalıntısı için yatırımımızı engelliyorsunuz” zihniyetiyle Anadolu’nun kültürel varlıklarının yok edildiğini söyledi.
Avrupa’daki ilgililerin Expo delegelerine “Allianoi’yi kurtarma koşuluyla İzmir’in adaylığını desteklediklerini” belirten mektuplar yolladıklarını belirtti: “Bu sözü verselerdi belki alabilirlerdi. Bundan sonra da her yerde karşılarına çıkacak” dedi.
Son bir umutla Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a gitmişler, ancak oradan da sonuç alamamışlardı. Yine de “İşin peşini bırakmayacağız” dedi Yaraş, “Koca bir kültür varlığının yok edilmesine izin vermeyeceğiz.”

Milliyet / 08.04.2008