Camiyi sattılar!

 

İhaleyi kazanan firma restorasyonu yapmadı, çift taraflı mahkemeye başvuruldu         
Çeşme’de Kervansaray yerine “cami”yi sattılar
Vakıflar Genel Müdürlüğü iki binanın tapu bilgilerini karıştırıp tarihi hata yaptı…
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün malı olan İzmir Çeşme Kanuni Kervansaray’ını otel olarak işletilmek üzere ihaleye çıkan Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’e bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihale şartnamesine ada ve parsel numaralarını yanlış yazdığı için, Kervansaray yerine Çeşme Musalla mahallesindeki Osmanağa Camii’ni sattıSkandal ihaleye konu olan Kanuni Kervansaray’ı için Vakıflar Genel Müdürlüğü, İzmir İl Müdürlüğü eliyle 17 Haziran 2005 tarihinde ilan edilen restore et-işlet–devret modeliyle kiralama ihalesine çıktı.
29 Haziran 2005 günü saat: 14.00’te ihale yapıldı. Ancak ihale ilanından başlayarak tüm yazışmalar ve sözleşmede, Kervansaray’ın bulunduğu ‘363 ada 57 parsel’ olarak görülen tapu kayıtları yanlış yazıldı. İhaleye ‘364 ada 1 parsel’ de bulunan gayrimenkulun kiralanması olarak çıkıldı. Sözleşme imzalanırken de aynı tapu kayıtları esas alındı. Ancak, alandan söz edilirken, “Kervansaray” ibaresi konuldu. Ancak, bu ada ve parselde Musalla Mahallesi Osmanağa Camii bulunuyordu. 14 yıllığına kiralamayı öngören ihaleyi, Antalya Sahra Turizm İnş.Maden.Tic.Ltd.Şti. kazandı.
2 yıllık saltanat
Firma, 1600 metrekare üzerine kurulan ve önceki yıllarda da otel, restoran ve turistik tesis olarak değerlendirilen Kervansaray’a; yerleşti. Restorasyon için girişimlerde bulunan firma proje hazırlarken, tapu ve vakıflar il Müdürlüğü’nde takıldı. Resmi yazı yazamayan il müdürlüğü, projenin kayıt dışı hazırlanmasını istedi. Ancak firma, tapuda ısrarlı girişimlerde bulundu. Bu sırada kendisine tahsis edilen yerin cami olduğunu tespit etti. Bunun üzerine, işlem yapmadı ve hatanın düzeltilmesi için başvuruda bulundu. Konu yargıya da taşındı. Ancak, skandalın ortaya çıkmaması için; yapılan hata düzeltilmedi. Olay resmi yazışmalar yoluyla Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’e kadar ulaştı. Şahin, “Biz kervansaray olarak ihaleye çıktık. Sözleşmede de kervansaray yazıyor. Buna göre işlem yapılsın. İhaleyi geri çeviremeyiz” yanıtı verdi.
Firma bunun üzerine ilk iki yıllık kira bedeli olan yıllık 1000 Euro’dan 2 bin Euro’yu ödeyerek, kervansarayda ticari faaliyetlerini yürüttü ve kazanç sağladı. Buna karşın bu iki yıllık süre içinde yapması gereken restorasyonu başlatmadı. Proje sunumunda bulunmadı. Bunun üzerine Genel Müdürlük talimatıyla, sözleşme 2007 yılının Ocak ayında feshedildi.
Konu yargıda
Firma sahibi Ali Tokgönül, sözleşmesi feshedildikten sonra; konuyu hem yargıya hem de Meclis’e taşıdı. AKP’nin Camii satışını öğrenen CHP milletvekilleri, önümüzdeki hafta TBMM kürsüsünde skandali gündeme getirmeye hazırlanıyor. CHP’liler, Tokgönül’e, “Basına bilgi verme, biz gereğini yapacağız” diye baskı yaparken, Bakanlık  ve Vakıflar Genel Müdürlüğü yargıya da başvuran firmaya karşı hukuki çalışma başlattı.
“CAMİYİ YIKSA MIYDIM?”
YENİGÜN’ün telefonla ulaştığı şirket ortaklarından Ali Tokgönül, “Bu konuda konuşmaktan korkuyorum. İşin arkasında büyük rezalet, skandal var. Ben iflas ettim. Şirketimi bulamamanız, adresinin olmaması bundan kaynaklanıyor. Bana sattıkları yer camii çıktı. Hiçbir şey yapamazdım. Camiyi mi yıksaydım? Ama hatalarını düzeltmediler ve ben iflas ettim. 2.5 trilyon kaybım var” dedi. Tokgönül,  savcıya da başvurduğunu konuyu yargıya da taşıdığını belirterek, “Orada bile baskılar oldu. Anlatmak bile zor. 50 sayfa belge var elimde. Bakan Mehmet Ali Şahin, “git kervansaray’ı yap” dedi ama ben işlem yapamadım. Tapuda takıldım kaldım. Vakıflara yazı yazdım defalarca yanıt bile vermediler. ‘Sen kafana göre takıl’ dediler. Projeyi gayri resmi hazırlamamı istediler. Öte yandan bana verdikleri yeri üç kişiye daha vermişler. Otoparkını, dükkanlarını başkalarını kiralamışlar. İhaleyi benden alıp, başkasına bile vermek istediler. Çekindim, aylardır susuyorum…”
Tokgönül, “Arkadaşım” dediği  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e de konuyu anlattığını belirterek, “Bana, ‘senin gibi dini bütün, inançlı bir kardeşimize camiyi satmayıp da nereyi satacaktık” diye yanıt verdi” dedi.
MADDİ BİR HATA OLUŞTU
Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri YENİGÜN’e; yaptıkları yazıyı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Olay doğru bir maddi hata olmuş.  Ama bu sistemde işe başlama süresi var. İş yapma taahhüdü ile alıyorsunuz. Verilen taahhüdü yerine getirmiyorsa, genel müdürlük taahhüdü fesh etme hakkına sahiptir. Firma verilen sürede işe başlamamış ve genel müdürlük fesh etmiş. Hiçbir suçlama yapamaz. Ortada bir gerçek var. Bakan Şahin bile açıklama yapmış, ‘kervansaray olarak kabul ediyoruz, orayı yapsın’ diye. Kişinin kendi hatası var. Bir maddi hatayı gerekçe göstererek, suçlamalarda bulunuyor.”
Bu arada sözleşmenin fesh edilmesinden sonra yeniden ihaleye çıkmak için hazırlık yapıldığı ancak olayın yargıya taşınmasından dolayı, bundan vazgeçilip, kervansarayın bakanlık bütçesinden restore edileceği öğrenildi.
yenigün – 28.05.2007{nomultithumb}