Cami ile cemevi yanyana

Karşıyaka Örnekköy’de yapımı devam eden cemevi ile cami yanyana geldi.
<Hatice ALPARSLAN>
Karşıyaka Belediyesi’nin Örnekköy Zübeyde Hanım Mahallesi’nde yapımına devam ettiği Kültür Merkezi’nin içinde cemevi de bulunuyor. 2007 yılı içinde bitirilmesi planlanan İsmail
Cem Kültür Merkezi ile 1985 yılında yapılan Yunus Emre Camisi yanyana hizmet verecek.
Yadırgandı
Karşıyaka’da yaşayan alevilere hizmet vermesi için eski başkanlardan Kemal Baysak döneminde Örnekköy’e cemevi yapılması gündeme gelmişti. O dönemde sadece temeli atılıp bırakılan kültür merkezi projesi yeniden hayata geçti. Eski temelin hemen yanında yeni bir temel atılarak kültür merkezinin inşaatına başlandı. Yapımı büyük bir hızla devam eden 5 katlı İsmail Cem Kültür Merkezi, Örnekköy Camii ile aynı yerde hizmet verecek. Kültür merkezinin ilk iki katının cemevi olarak kullanılacağını öğrenen semt sakinleri cami ile cemevinin yanyana gelmesini yadırgadı. Bu konuda çok fazla yorum yapmak istemeselerde ileride sorun yaşanmasından endişeli olduklarını gözlendi.     
2 katı cemevi
Cemevini işleteceği öğrenilen Eskişehirliler Derniği Başkanı Hüseyin Engin, “Karşıyaka’da en az 20 bin aleviye hizmet verebilecek bir cemevi olacak. Karşıyaka Belediyesi güzel bir çalışmaya imza attı. Başkan Durak’a teşekkür ediyoruz. 5 katlı kültür merkezinin 1. ve 2. katı 500 kişilik cem evi olarak kullanılacak. Merkezin içinde konaklama için misafirhane, kütüphane ve sağlık ocağı da yer alacak. İçinde her türlü hizmet verilecek. Cemevinin oradaki cami ile yanyana olmasının bizim için bir sakıncası yok. Başkan Durak zaten oradaki camiyi dahal güzel bir camiye dönüştürme sözü de verdi” dedi.
Sakınca yok
İzmir Müftüsü İbrahim Acar, cami ile cemevinin yanyana gelmesinin hiçbir sakıncası olmadığını söyledi. Acar, “Ben cemevi denince kültür merkezi anlıyorum. Bu nedenle bir sakınca yok” dedi.
Yenigün -25.02.2007