Caddelerde Sayım Var

TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU 20 NOKTAYA ELEKTRONİK SİSTEM KURULDU

Otomatik olarak, yoldan geçen araçların istatistiği tutulup hava ve gürültü kirliliği ölçülüyor. Elde edilecek sonuçlara göre, kent merkezine araç girişi yasaklanabilecek

TÜBİTAK destek veriyor
İZMİR’DE bunaltan trafik sıkışıklığı takibe alındı. Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü işbirliği yaptı. TÜBİTAK’ın da destekleği projeyle kentin en hareketli 20 noktasına, içi hava dolu hortumlarla elektronik sistem kuruldu.

İki yıl boyunca sürecek
HORTUMLARIN üzerinden geçen her araç, yarattığı basınçla otomatik olarak sayılırken, ağırlığı ve dingil aralığıyla da otomobil mi, minibüs mü, otobüs mü ya da motosiklet mi olduğu saptanıp kaydedilmeye başlandı. Bu işlemin iki yıl boyunca devam edeceği belirtildi.

Kirlilik haritası çıkarılacak
ELDE edilecek rakamlarla, her aracın uluslararası standartlardaki kadar egzoz gazı çıkarıp ses yaydığı kabul edilerek istatistik çıkarılacak. Bu verilere göre, trafiğin hava ve ses kirliliği haritası çizilecek. Belediye de bu durumu göz önünde tutarak yeni önlemler alacak.

Trafiğe 100 bin araç daha girdi

Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Oğuz, geçen yıl İzmir’de yaklaşık 100 bin yeni aracın daha çıktığını söyledi. Oğuz, ''İl genelindeki otomobil, minibüs, kamyon, otobüs ve motosiklet gibi toplam araç sayımız 800 bini buldu. Bunlardan 450 bin kadarı İzmir merkezine kayıtlı. Her gün ortalama 300 bin araç da trafikte hareket halinde'' dedi.

Bu yollarda yapılıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Dr. Tolga Elbir’in verdiği bilgiye göre, aşağıdaki güzergahlarda sayım yapılacak. Bunlardan bir bölümündeki işlemler de başladı: Altınyol, Cemal Gürsel Caddesi, Girne Caddesi, Anadolu Caddesi, İzmir-Ankara Asfaltı, Yeşildere Caddesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Mithatpaşa Caddesi, İnönü Caddesi, Eşrefpaşa Caddesi, Halide Edip Adıvar Caddesi, Yeşillik Caddesi, Fevzi Paşa Bulvarı, Gazi Bulvarı, Talatpaşa Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Mustafa Kemal Caddesi, Kamil Tunca Bulvarı, Mehmet Akif Caddesi

Neler olacak?

  • Gürültü ve egzoz gazının yol açtığı kirlilik çok yüksek orandaysa, örneğin Konak, Alsancak gibi kent merkezine araç girişi yasaklanabilecek. n Sıkıntılı bölgelerde metro, otobüs gibi toplu ulaşım araçları özendirilerek, daha yaygın kullanımla çözüm bulunabilecek.
  • Yoğunluğu azatmak için sürücülere alternatif yollar yaratılmaya çalışılacak.
  • Trafik düzeni için yeni politikalar üretilebilecek. n Caddeler gürültüyü tutan malzemeler kullanılarak yapılacak.
  • Daha fazla ağaç ve bitki dikilerek ya da gürültü kalkanlarıyla sesin çevreyi rahatsız etmesi önlenebilecek.

    Milliyet Ege – 01.03.2007