BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE “NARLIDERE” TARTIŞMASI

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)
Büyükşehir Meclisi'nde "Narlıdere" tartışması İlçeyle ilgili yapılan ve İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma konusu alan imar plan değişikliğinin komisyona iadesi, AK Parti ve CHP'li üyeleri karşı karşıya getirdi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, Hazine'nin zarara uğratılması gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma başlatılan Narlıdere 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Plan önerisi tartışma çıkardı. İzmir 2. İdare Mahkemesince, bir kısmı konut bir kısmı da belediye hizmet alanı olan planla ilgili değişiklik iptal edilmişti. Söz konusu alanın, 1/5 binlik planlarda, tekrar çok işlevli belediye hizmet alanı olarak belirlenmesine ilişkin rapor yeniden komisyona iade edilmek istenince anlaşmazlık yaşandı.
Komisyona gitmesin
AK Parti Grup Başkan Vekili Kenan Çakar, "Mahkeme kararına uyulması gerekirken her ne sebepse komisyonlara iade ediyoruz. Kat karşılığı dağıtımla ilgili adı geçen firmanın CHP ile ilişkisi, belediyeden aldığı görevler nelerdir bunu da öğrenmek istiyoruz" dedi. Bu sözlere sinirlenen Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ise, belediyeciliği Çakar'dan öğrenmeyeceğini belirtti.
Çakar, "Mahkeme doğrultusunda karara bağlandığı için  konunun geriye gönderilmesine,  komisyonlarda yeniden incelenmesine, CHP grubunun oyçokluğuyla hukuksuzluğun bu meclise dayatılmasına gerek olmadığını düşünüyorum, önergenin komisyonlara iadesine katılmıyorum." dedi. Başkan Batur da, geçmişte imar planlarında çok işlevli belediye hizmet alanı olarak işli alanın bir kısmını konut alanı ilan edip ihalesini yaptıklarını belirterek, "Daha sonra vatandaşlar 'manzaramız kapanıyor' gerekçesiyle planların şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu iddia edip mahkemeye gitti. Yargı kararlarına uyacağız. 2. İdare Mahkemesi, 'Burası çok işlevli belediye hizmet alanı olarak kalacak' diyor. Burada şahıslara satılan konutların oturma ruhsatları zaten verilmişti. Belediye payına kalan konutları da isteğimiz gibi değerlendireceğiz. Burada vatandaşm mülküyle ilgili problemi yok. Kamu hissesine düşen payla ilgili problem var" dedi.
Rant vermedik 
Belediyeciliği Çakar'dan öğrenmeyeceğini vurgulayan Batur, "Şikayet konusu olan yer, bu parselin önündeki, Maliye hazinesine ait olan ve belediye hizmet alanı olarak planlara işli bölge. Hazine, belediye hizmet alanı olarak işli olan, hazineye ait araziyi konuta açmadık, rant yaratmadık diye bizi şikayet ediyor. Kamulaştırma kararı alınan yerin satışa çıkarıldığını gördünüz mü hiç? İstedikleri gibi o bölgeyi şikayet etsinler. Hiçbir şekilde belediye hizmet alanını konuta açmayacağız" diye konuştu. Konuşmaların ardından komisyon raporu, AK Partili üyelerin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla tekrar komisyona iade edildi.
Kaynak: Yeni Asır – 15.12.2010