BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENTİN GÜRÜLTÜ HARİTASINI ÇIKARIYOR

İzmir daha sessiz daha sakin olacak

6 aydır toplanan veriler ışığında gürültülü bölgelerde trafik akışı yeniden düzenlenecek

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır – 09.01.2007)

İzmir Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği'ne uyum süreci çalışmaları çerçevesinde İzmir'in trafik kaynaklı gürültü haritasını çıkarmaya başladı. Yaklaşık 6 aydır verileri toplayan Büyükşehir Belediyesi, proje tamamlandığında gürültünün yoğunlaştığı bölgelerde trafik akışını gürültüyü azaltacak şekilde yeniden düzenleyecek. Böylece projenin uygulandığı bölgelerde vatandaşların trafik gürültüsünden duydukları rahatsızlık azaltılacak.

Pilot il
Uygulamada, Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana ile birlikte pilot il olarak belirlenen İzmir'de, Çevre ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalar başladı. Seçilen 5 ilde endüstri, karayolu, demiryolu ve havaalanı dikkate alınarak çalışmanın yapılacağı en uygun alanlar belirlenirken İzmir'de karayolu hattı esas alınarak trafik kaynaklı gürültü haritası yapılmasına karar verildi.

Ekip kuruldu
Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan gürültü ekibi, trafik yoğunluğunu tespit etmek için belirlenen yollardaki araç sayımlarını yapmaya başladı. Karşılatırma yapmayı kolaylaştırması ve trafikten etkilenecek insan sayısının belirlenmesi için de yol ve bina kodları, bina genişliği, yüksekliği gibi verilerin derlenmesi de sürdürülüyor.
Oluşturulacak gürültü haritasının sonuçlarına göre gürültü seviyelerinin belirlenerek gerekli önlemleri içeren eylem planlarının hazırlanacağını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Bakanlık yetkilileri ve diğer pilot belediyelerle yapılan toplantılarda oluşturulen plan ve program çerçevesinde çalışmalar yürütülüyor. Elde edilen verileri harita üzerinde işlemeyi sağlayan bilgisayar programı Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından temin edildikten sonra dijital ortama aktarılarak kentin gürültü haritası ortaya çıkacak" dedi.

Denetimler sürüyor
Gürültü kirliliği ile ilgili gelen tüm şikayetleri, Çevresel Gürültü'nün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'ne göre alıp değerlendirmeyi sürdürdüklerini ifade eden yetkililer, 2006 yılı içinde gürültü kirliliğini önlemeye yönelik 537 denetim yapıldığını, bunlardan 35'ine cezai işlem uygulandığını açıkladı.

NE TÜR ÖNLEMLER ALINACAK?
Gürültü seviyesi sınır değerleri aşıyorsa azaltılmasına yönelik projeler, uzun vadeli stratejiler, maliyet-fayda değerlendirmeleri, trafik planlaması, arazi kullanım planlaması yapılacak. Gerekirse gürültü kaynaklarında ŞU teknik önlemler alınacak:
– Karayolu sathı yenilenecek.
– Yollarda gerekirse gürültü perdeleri ya da bariyerleri yapılacak.
– Çok gürültü çıkaran bazı araçların yolu kullanması önlenecek.
– Yol boyunca konutların önüne ağaç dikilecek.
– Titreşimi ve sesi azaltan asfalt tipleri kullanıcak.
– Trafiğe çıkan araçların bakımlarının yapılıp yapılmadığı sıkı denetim altına alınacak.

ÖLÇÜMÜN YAPILACAĞI CADDELER
– Mithatpaşa Caddesi
– İnönü Caddesi
– Mustafa Kemal Sahil Bulvarı
– Eşrefpaşa Caddesi
– Milli Egemenlik Caddesi
– Halide Edip Adıvar Caddesi
– Şükrü Saracoğlu Caddesi

SINIR DEĞERLER
Yenilenmiş yollarda:
Gündüz 63 desibelA
Gece 53 desibelA
Yenilenmemiş yollarda:
Gündüz 68 desibelA
Gece 58 desibelA