Büyükşehir’le Torbalı, ‘bu çöp kimin’ tartışması yaşıyor

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Torbalı'nın Teşkesik köyü yakınlarında yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisine ilçe halkının tepkileri sürerken, Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan yeni bir açıklama geldi. Kocaoğlu, Teşkesik köyü yakınlarında yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisine yönelik ilçeden gelen tepkilere hak verdiğini, ancak devletin ilgili kurumlarıyla birlikte en uygun yerin Taşkesik olduğu konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi. Kocaoğlu, "Bu kentin çöpü, benim evimin çöpü değil. Biz zorla, yasal olmayan yolla çöp tesisi kurmayız. Yasal süreç sonunda ne olursa kabulleniriz" dedi.
Torbalı'dan sonra kentin kuzeyine de bir çöp tesisi kurmayı planladıklarını açıklayan Kocaoğlu, Harmandalı'ndaki çöp depolama alanının limitlerine ulaştığını, devlet kurumlarıyla birlikte 4 senedir yeni yer arayışında olduklarını söyledi. Devlet Su İşleri, Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'den de alınan görüşlerle Taşkesik'teki alan için "uygun" görüşü geldiğini belirten Kocaoğlu, "Ön Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) verildi. ÇED süreci için ihaleye çıktık" dedi.

'BİZ DE HAKLIYIZ'
Kocaoğlu, basına yansıyan Torbalı ilçesinden gelen bazı tepkilerle ilgili ise, "Elbette çöpü kimse istemez. Ama oradaki vatandaşlarımız kadar biz de haklıyız. Bu çöpü bir yere koyacağız. İzmir sıkıntılı, tarım alanı çok, orman çok, yerleşim yerleri dağınık, nüfus yoğunluğu da fazla. Yerleşim yerlerinden uzak bu alanı ilgili kurumlar birlikte buldu. Bu çöpü bir yerde ayrıştırmak, kalan kısmını depolamak zorundayız. Kentin çöpü bu, benim evimdeki çöp değil ki! Bu nedenle süreç devam edecek. ÇED aşamasında ne olacak bakacağız. Zorla, yasal olmayan koşullarda bir yerde katı atık bertaraf tesisi kurmayız. ÇED alınırsa zaten kanuni süreç tamamlanacak" dedi.

KUZEYE İKİNCİ TESİS
Torbalı'nın ilk ve son yer olmayacağını belirten Kocaoğlu, kentin kuzeyinde de benzer bir alana gereksinim duyulduğunu, ikinci aşamada bunu da yapacaklarını söyledi. Gündemlerinde sadece Taşkesik'in olmadığını dile getiren Kocaoğlu, "Biz arayışlarımızı sürdürüyoruz. Sadece Taşkesik değil, başka yerlerde de sürdürüyoruz. Günlük 3 bin ton çöpümüz var. İki veya üç tesiste ayrıştırmak, geri dönüşüme almak, geri kalanı gömmek zorundayız. Harmandalı'yı kurtarmamız lazım. Harmandalı hem miyadını doldurdu, hem de Büyükşehir'e bağlı olmayan belde belediyelerin geçmişte verdiği imarlarla, çok yakınına kadar konut yapıldı. Koruma bandının içine bile zamanında imar verildi" dedi.

ALMANYA'DAKİ GİBİ
Kocaoğlu, Torbalı'da yapmayı planladıkları tesisin, en modern bertaraf tesislerinin bulunduğu Almanya'daki örneklerinden farkı olmayacağını söyledi. Torbalı'yı Büyükşehir olarak sadece kendilerinin öngörmediğini, buranın diğer devlet kurumlarıyla birlikte "çöpümüzü ne yapacağız" sorusuna yanıt bulmak için samimiyetle yer arayışı sonunda tespit edildiğini belirtti. Torbalı'dan gelen tepkilere hak verdiğini belirten Kocaoğlu, şunları kaydetti:
"Bu konu 3,5 milyon nüfuslu kentin konusu. ÇED sürecinde durursa, yapacak şeyimiz yok. Ama İzmir olarak bu çöpü bütün devlet kurumlarıyla bir yerde ayrıştırıp depolamak zorundayız. Arkadaşların direncine de saygı duyuyorum. Torbalı'da olmasının maliyeti elbette çok yüksek, ama bulabildiğimiz yer orası."

'BİZ TAŞIYACAĞIZ'
"Ben başka nereye ÇED alacağım ki? Bulsam şehrin merkezine yakın bir yer, tamam. TIR'lar ile çöpü biz taşıyacağız" diyen Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Taşımaya verilecek para maliyeti artıracak. Meclis üyeleri, muhtarlar, belediye başkanlarını Almanya'daki tesisleri görmeye gönderdik. Baktılar, incelediler ve ikna oldular. Son kararı yasal sürecin sonuna göreceğiz. Son sözü yargı söyleyecek. Biz de 6.5 yıldır belediye başkanıyız, yasal olmayan bir şeye ne imza atarız, ne de o işi yaparız. Onlar yasal mücadele verecekler, biz de prosedürü izleyeceğiz. Sonuç ne olursa uyacağız. Sonuca göre yaparsak yapacağız, yapamazsak yapamayacağız."

'Torbalı'yı çöplük yaptırmayız'

SEVİM OLGUN (TORBALI)

Torbalı Ticaret Odası (TTO) öncülüğünde, 25 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan "Sivil İnisiyatifi Hareketi"nin, Taşkesik mevkiinde yapılması istenen katı atık depolama alanına karşı tepkileri sürüyor. 25 STK adına bir açıklama yapan TTO Meclis Başkanı Abdulvahap Olgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nın "Bu çöp benim çöpüm değil" sözlerine karşılık, "Çok doğru söylüyor. Peki, Taşkesik'e kurulacak tesise dökülecek çöp Torbalı'nın çöpü mü? İlçemizi çöplük yaptırmayız" dedi.
Foça, Aliağa, Bergama, Karşıyaka, Çeşme'den Torbalı'ya çöp getirmenin hangi akıl ve mantığa sığacağını soran Olgun, Torbalı kentsel alanına 10 kilometre uzaklıkta, ilçenin yer altı sularının doğduğu, zeytin ve çam ağacıyla kaplı doğa harikası Taşkesik köyüne çöplük kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

'KIYMAYIN'
25 STK olarak hukuki mücadeleye ve eylemlere devam edeceklerini kaydeden Olgun, "Türkiye'de nüfusu, sanayisi, turizmi ve tarımı açısından cazibe merkezi haline gelmiş bir ilçeyi çöp merkezi yapmak aklın ve bilimin ürünü olamaz. 1998 yılında bu yana İstanbul Ankara, Kocaeli ve İzmir'den sonra Türkiye vergi sıralamasında 5. sıradayız. İzmir'in ödediği verginin yüzde 40'ı Torbalı'dan toplanıyor" dedi.
Olgun şöyle devam etti: "Ekonominin kalbi, bu cazibe merkezine nasıl kıyarsınız. Torbalı'da bir tek kişi çöp tesisini istemiyor. ÇED verecek olan kuruluşları da uyarıyoruz. Taşkesik katı atık bertaraf projesini hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ÇED raporu verecek olan Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı ÇED Genel Müdürlüğü, raporda görüşleri yer alacak Çevre İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İzmir Çevre Mühendisleri Odası, İzmir Ziraat Odası yetkililerinin doğa harikası Taşkesik köyüne katı atık bertaraf tesisi kurup büyük çevre bir katliamına ortak olmamaları çağrısında bulunuyoruz."{nomultithumb}

Kaynak: Yeni Asır – 03/11/2010