Büyükşehir’den tarihi canlandıracak destek

Büyükşehir’den tarihi canlandıracak destek

Belediye, Agora, Smyrna ve Phokai kazıları için sadece son dönemde 17.4 milyon YTL harcadı. Şimdi bir hedef daha var: Kadifekale eteklerinde toprak altındaki antik tiyatroyu ayağa kaldırmak

İZMİR Milliyet

Medeniyetlere beşiklik eden İzmir, tarih zengini… 8 bin 500 yıllık kentin her karışında geçmişin izleri var. Tarihin tekrar gün ışığıyla buluşturulması için birbirinden önemli projeler yürütülüyor. Şehrin göbeğindeki antik çarşı Agora’da, İzmir’in ilk kurulduğu Bayraklı sırtlarındaki Smyrna’da, Foça’daki antik kent Phokai’de, Yeşilova’da ve daha birçok yerde çalışmalar sürüyor.
Kazdıkça tarih fışkırıyor. Geçmişten gelen eşsiz zenginliklerin ortaya çıkarılmasında en büyük destek Büyükşehir’e ait… Belediye, Agora, Smyrna ve Phokai kazılarına son dönemde sadece işçilikle malzemeler için 2 milyon YTL kaynak sağladı. Agora ile çevresini ''Arkeoloji ve Tarih Parkı'' olarak düzenlemeyi planlayan Büyükşehir, kamulaştırmaya da 2 yılda 15.4 milyon YTL ödedi.
Belediyenin önünde şimdi de İzmir’in çehresini değiştirecek, dünyanın gözünü buraya çevirecek proje var. Kadifakale eteklerindeki antik Roma tiyatrosunun, üzerindeki derme çatma binalardan temizlenmesi hedefleniyor.

Rüya gibi bir proje
Bu dev kültür mirasını kurtarmak, Agora ve Bayramyeri’ndeki Roma Yolu’yla bütünleştirmek amacıyla proje hazırlandı.
İzmir 1 No’lu Koruma Kurulu’nun onayı bekleniyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gerekli izin alındıktan sonra burada da kolları hemen sıvayacaklarını söylüyor. Kocaoğlu, İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihini kentle, kentliyle bütünleştirmek istediklerini ifade ediyor, şöyle konuşuyor: ''Tüm kaynaklarımızı bu projelere seferber ettik. Arkeolojik zenginliğimize sahip çıkıyoruz, sahip çıkmayı da sürdüreceğiz.''

Milliyet Ege / 10.02.2008