Büyükşehirden önce ‘RET’ sonra ‘EVET’

Büyükşehirden önce ‘RET’ sonra ‘EVET’

[FATİH YAPAR]

 

İmar planında ‘yeşil alan’ görülmesine karşın, Büyükşehir’den oy çokluğu ile geçen karar, bu kez de Konak’a takıldı

 

Konak’taki İZSU binasının yan tarafında bulunan eski BAĞKUR, şimdiki Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü’ne (SGS) ait, Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/5 bin ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı’nda ‘yeşil alan’ olarak gösterilen araziye resmi tesis yapımı için onay verildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığının ilk yıllarında ret edilen ve yeşil alana dönüştürülen arazi için beklenen karar çıktı. Büyükşehir Belediye Meclisi önceden ret kararı verdiği arazide inşaat yapımı için yolu açtı. Uzun uğraşlar ve yazışmalar ile gündeme gelen ve altı yıl gibi bir süredir tartışması devam eden alan için Büyükşehir’den oy çokluğu ile kararı çıkaran Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü soluğu Konak Belediyesi’nde aldı. Meclis kararı ve yazışmalar ile belediyeye başvuru yapan kurum ‘ret’ cevabı aldı. Konak Belediyesi alanın halen yeşil alan olarak görüldüğünü belirterek inşaat ruhsatını vermedi. Büyükşehir’in 1/5 binlik planına resmi tesis alanı olarak işlenen alanın halen 1/binlik planda yer almadığı belirtildi. Kendi planları olan binlik planları yapmanın zaman alacağını belirten belediye SGS’nin ‘acil’ dediği inşaat ruhsatına belirli bir zaman vermedi.

8 katlı bina inşa planı

Yenişehir’deki İl Müdürlüğü binasının yetersiz geldiğini belirten Bağ-kur, Konak Meydanı’ndaki İZSU binasının yanındaki 500 metrekarelik alana 8 katlı bina inşa etmek istemişti. Belediye ise İZSU’nun Yeşilyurt’ta bulunan eski hizmet binasını, Sabancı Kültür Merkezi’nin yanında otopark olarak kullanılan araziyi ve Bayraklı’daki bir kaç araziyi önermişti. Ama Bağkur, istediğini aldı.

Yenigün / 14.05.2008
{nomultithumb}