Büyükşehir’den, kabul edilir teklif gelmedi

ZİRAAT BANKASI YÖNETİMİ, KONAK'TAKİ ARSA KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

Belediyenin son teklifinin de beğenilmediği yönündeki iddiaları yalanlayan yetkililer, "Satış bedeli keyfi değil, mahkeme kararıyla tespit edilmiştir" denildi


BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLMEDİ
Ziraat Bankası'na ait 2 bin 904 metrekarelik arsanın bir bölümünün üzerinden yol geçirildi. Banka ile Büyükşehir arasında yıllardır süren anlaşmazlığa bir türlü çözüm bulunamadı

Konak'ta Ziraat Bankası'na ait 2 bin 904 metrekarelik arsa, yine tartışmalara neden oldu. Ziraat Bankası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce arsanın bedeline yönelik son bir teklif yapıldığı ve bu teklifi beğenmediği yönündeki ifadeleri yalanladı.
Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Sözü edilen arsa bedeli, mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi tarafından tespit edilmiş olup, yargılaması devam eden bir konuda olayı saptırıp siyasi bir niteliğe büründürmeye çalışmak ve bankamızın makul bir yaklaşım içerisinde bulunmadığı iddialarıyla İzmir kamuoyunun tepkisini bankamıza yöneltmeye çalışmak, son derece yanlış ve yanıltıcıdır" denildi.

Uzlaşmaya hazırız
Yapılan açıklamada ayrıca, Ziraat Bankası'nın bankacılık teammülleri çerçevesi içerisinde tüm uzlaşmacı yaklaşımları gösterdiği belirtildi. Bankanın hukuki statüsünün çizdiği sınırlar içinde kalan tüm somut uzlaşma önerilerinin imzalanacak hukuki metin taslakları hazırlanarak belediyeye bildirildiği, ancak belediyenin önerileri kabul etmediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
"Belediye tarafından kabul edilebilir bir karşı öneride bulunulmamıştır. Bankamızın hukuki statüsünü belirleyen kanunda, bankamıza bedeli peşin ödenmeden kamusal görev yüklenemeyeceği açık olarak hükme bağlanmıştır. Bu yasal düzenleme karşısında bankamızın önemli bir parasal değere sahip taşınmazından bedelsiz feragat etmesi, ilgili tüm yönetici ve görevlileri yasal sorumluluk altında ve görevi gereği gibi yerine getirmeme durumunda bırakacaktır. Bankamızdan bu nitelikte bir işlem yapmasının beklenemeyeceği açıktır. Bankamız halen belediyenin yasal çerçeve içerisinde makul ve kabul edilebilir uzlaşma önerilerine açık olup sorumlu cebri icra yoluyla çözümlemeyi zorunlu son yöntem olarak görmektedir."

Yeni Asır 04.07.2007{nomultithumb}