Büyükşehir’den, Homeros Vadisi’ne yeni görünüm

Büyükşehir'den, Homeros Vadisi'ne yeni görünüm

Bornova Çayı'nın geçtiği alan, yemyeşil ağaçlarla örtüldü, gölet ve su bentleriyle harika bir ortam yaratıldı

Bornova Çayı'nın geçtiği Homeros Vadisi'ni İzmir'in "yeni çekim merkezi" yapmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgede adeta bir cennet oluşturdu. Yemyeşil ağaçlar arasında göletler ve su bentlerinin yer aldığı Homeros Vadisi, kışın bu soğuk günlerinde ayrı bir güzelliğe büründü.
Bornova'nın merkezi ile Kayadibi arasında uzanan Bornova Çayı'nın yatağı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dev projelerinden Homeros Vadisi ile yeni bir görünüme kavuştu. Su baskınlarını önlemek ve kente yeni mesire alanı kazandırmak için Bornova Çayı yatağının aşağısında kalan bölümünde oluşturulan rekreasyon alanları, şehirden bunalanlar için eşi bulunmaz güzellikler sunuyor. Birbirini tamamlayan iki bölgeden biri olan Kayadibi Rekreasyon Alanı'nda toplam 6 bin 725 m2 alana sahip 5 adet gölet inşa edildi. Kayadibi Köyü'nden rekreasyon alanına inildiğinde, yolun solunda bin 718 m2 yüzey alanlı ve 6 bin metreküp rezerv hacimli ilk gölet yer alıyor. Bu göletin arkasında ise sırasıyla yüzey alanı 739 m2, rezerv alanı ise bin 500 metreküp olan 3 adet gölet daha bulunuyor. Henüz vatandaşların hizmetine açılmayan bu bölgede ayrıca 700 metre uzunluğundaki piknik alanı boyunca yürüyüş ve araç yolu ile otopark alanı da yapıldı.

Rekreasyon Alanı
Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı'nda toplam yüzey alanı 4 bin 277 m2 olan 2 büyük gölet yapıldı. Yeni yapılan yoldan vadiye inildiğinde, yolun solunda 2 bin 103 m2 yüzey alanlı ve 7 bin metreküp rezerv hacimli ilk gölet yer alıyor. İkinci gölet ise yolun sağında yer alıyor ve 2 bin 174 m2'lik yüzey alanını kaplıyor.
Bu bölgede de 750 metre uzunluğundaki piknik alanı boyunca yürüyüş ve araç yolu ile otopark bulunuyor. Otopark alanından piknik ve dinlenme alanına ise derenin yan kollarından biri üzerine kurulmuş ahşap bir köprünün üzerinden geçilerek ulaşılabiliyor.

5 bini aşkın ağaç dikildi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, her iki rekreasyon alanındaki boş bölgelere, 5 binden fazla çınar, akasya ve zakkum ağaçları dikerek mevcut yeşil örtüyü zenginleştirdi. Ayrıca tüm göletlerin etrafı da emniyeti sağlamak amacıyla doğal doku ile uyumlu ahşap çitler ile çevrildi. Yağışlı havalarda dere yatağındaki suyun akışını düzenlemek amacıyla da doğal taş kullanılarak bentler yapıldı.

Vadiye yeni yol
Kayadibi Rekreasyon Alanı'na ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla, Bornova merkeze 9 km. mesafede bulunan Kayadibi Köyü'ne kadar olan mevcut asfalt yol, rekreasyon alanına ulaşacak şekilde genişletilerek tamamlandı. Ayrıca Kayadibi Rekrasyon Alanı'ndan Homeros'un yaşadığı rivayet edilen mağaranın bulunduğu bölgede bağlantılı yeni bir yol açıldı. Böylece Kayadibi Rekrasyon Alanı'ndan, Homeros Vadisi'ne araç ile 5 dakikada ulaşılabilecek.

Yeni Asır / 31.12.2007 {nomultithumb}