Büyükşehir’den Akçay’a üçüncü altgeçit

haberekspres – 04.10.2007{nomultithumb} 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir ilçesi Akçay Caddesi'nde inşa etmeye başladığı Sarnıç ve Tansaş köprülü kavşaklarının ardından üçüncü geçit olan ESBAŞ köprülü kavşağının da yapım ihalesini açacak. 16 Ekim'deki ihalenin sonuçlanmasının ardından başlayacak inşaatın 8 ayda tamamlanması hedefleniyor.
Otoyol kavşağıyla Adnan Menderes Havalimanı arasındaki güzergahta inşa edilmeye başlanan Tansaş ve Sarnıç köprülü kavşakları gibi ESBAŞ köprülü kavşağı da İzmir ve Aydın'a gidiş geliş yönlerinde mevcut yolun altında yer alacak. Aydın ve İzmir şehir merkezi yönündeki gidiş gelişler iki şeritli olacak. Böylece transit yol yeraltına alınarak şehir merkeziyle Aydın istikametinde kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeraltı geçitlerinin üstünde ise Akçay Caddesi'nden karşıdan karşıya geçişler için kavşaklar ve yaya geçitleri oluşturulacak. Ayrıca caddenin iki tarafında da iki şeritli yan yollar yapılacak. Gaziemir Tansaş yeraltı geçişi yaklaşık 680, Sarnıç 750, ihalesi yapılacak olan ESBAŞ ise 425 metre uzunluğunda olacak.
Öte yandan Aliağa-Menderes raylı sistem projesi kapsamında yapımı devam eden ESBAŞ İstasyonu yanında bir aktarma merkezi kurulması için proje çalışmaları devam ediyor. Yine ESBAŞ karşısında, Akçay Caddesi'ni dik kesen sokakta raylı sistemin geçtiği bölgede kesintisiz trafik akışı için karayolu üstgeçidi yapılacak. Bu üstgeçit için de proje çalışmaları tamamlandı ve ihale aşamasına gelindi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu ulaşımı Aliağa-Menderes raylı sistemi ve metro gibi çağdaş sistemlerle çözerken ana güzergahlardaki trafik sıkışıklıklarını alt ve üst geçitlerle gidermeye kararlı olduklarını söyledi. Aliağa-Menderes projesi kapsamında 80 kilometrelik hat boyunca çok sayıda karayolu alt ve üst geçidi inşaatının devam ettiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, "Anadolu ve Akçay caddeleri üzerinde alt ve üst geçitler planlamıştık. Bunların ilk ikisinin inşaatına başladık. ESBAŞ önünde inşa edeceğimiz köprülü kavşağın ihalesini yapıyoruz. Büyük Çiğli, Egekent ve Harmandalı kavşaklarına inşa edeceğimiz altgeçitlerle o bölgede de kesintisiz ulaşım sağlamış olacağız. Planladığımız alt ve üst geçit inşaatları tamamlandığında, Çanakkale-Aydın güzergahında trafik akışı sinyalize ışıklara takılmadan kesintisiz sağlanmış olacak." dedi.