Büyükşehir yol söktü!

MUSTAFA KEMAL SAHİL BULVARI’NDA KRİZ

Vatandaşın arsasından yaya yolu geçirilip çevre düzenlemesi yapıldı. Dava açılınca da yol, ağaçlar ve çimler kaldırıldı, etrafı taşla örüldü

GÜNÜN HABERİ Milliyet EGE – 26.01.2007 {nomultithumb}

Yılların ihmali şimdi başa dert oldu
KONAK’I Üçkuyular’a bağlayan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda, 25 yıl önceki ihmal sıkıntıya neden oldu. Ulaşımı rahatlatmak için 1980’li yıllarda deniz dolduruldu, üzerinden 6 şeritli yol geçirildi. Büyükşehir Belediyesi de binaların önünde kalan bölümleri düzenledi.

Vatandaş belediyeden parasını istiyor
ÇİMLER, ağaçlar dikildi, yürüyüş yolları açıldı, parklar, bahçeler yapıldı. Sahil yemyeşil görüntüye büründü. Ancak bu çalışmaların bir bölümü, tapulu arsalara, istimlak bedeli ödenmeden yapıldı. Kimi mülk sahipleri geçmişte mahkemeye başvurdu dava açıp kazandı, paralarını aldı.

''İşgalden'' vazgeçiliyor
KİMİLERİ ise uzlaşmaya çalıştı, ancak hala çözüm bulamayınca bu kez konuyu yargıya yansıttı. Belediye ''yüklü'' kamulaştırma parası ödememek için tıpkı 780 numaralı Köprü Apartmanı’na ait 90 metrekarelik arsada olduğu gibi ''işgal edilen alanları boşaltmayı'' tercih etti.

Yayalar tepki gösteriyor
YEŞİL örtü ve yayalara açık yol söküldü, etrafı parke taşla çevrildi. Belediye yetkilileri, ''O bölgeyi demir parmaklıkla kapatacağız. Apartman sakinleri bahçe olarak kullanabilecek, ancak araç park edemeyecek. Yayalar için de parmaklıkların yanından bir başka yol açacağız'' dedi.

Aynı sorun Konak’ta da var

İzmir’in çeşitli yerlerinde Büyükşehir Belediyesi ile çeşitli kurumlar ya da vatandaşlar arasında, geçmişten beri süren ''kamulaştırma'' sıkıntısı yaşanıyor. Bunlardan biri de İzmir’in Konak Meydanı’ndaki, üzerinden karayolu geçen Ziraat Bankası’na ait kırmızı çizgilerle işaretli arsada yaşandı. Belediye yolu sökme kararı almış, hatta çimleri ve otobüs duraklarını kaldırmıştı. Olay halen mahkemede.