Büyükşehir, kentin röntgenini çekiyor

Coğrafi Adres Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında, kentteki binalar ve yollar, üç boyutlu şekilde bilgisayar ortamına kaydediliyor. Amaç, adres verisi kullanan tüm kurum, kuruluşların en doğru ve hızlı şekilde hizmet vermesi

İZMİR DHA
Milliyet Ege – 30.05.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Coğrafi Adres Bilgi Sistemi’ çalışmaları kapsamında, kent genelindeki 780 bin binadan 600 binini kayıt altına aldı. 6 bin 500 kilometrelik yol bilgileri de sisteme işlendi.
Veri toplama işlemenin, ağustos ayına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini dile getiren yetkililer; adres karmaşasına son verileceğini belirtti. Yetkililer, afet ve acil durum yönetimi de dahil olmak üzere adres verisi kullanan tüm kurum-kuruluşların daha hızlı, doğru hizmet vermesinin sağlanacağını kaydetti.
Tüm ilçelerdeki tekrarlı sokaklar da belirlendi, teke indirildi. Çalışmalar tamamlandığında hastaneler, hekimlerin branşlarına göre muayene adresleri, acil merkezler ve ambulans noktaları kolaylıkla görülebilecek.

Adres aramak kolaylaşacak
Yangınlarda itfaiyeye, diğer acil durumlarda da tüm kamu kurum ve kuruluşlarına büyük kolaylık sağlanacak, hız ve zaman kazanılacak. Ayrıca vatandaşlar, internet ortamında, girdiği adresteki binayı üç boyutlu olarak görebilecek. Sistem, adres ararken de büyük kolaylık sağlayacak.