Büyükşehir Kentin Çehresini Değiştiriyor

Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 124 hektar alanda yeni kentsel dönüşüm başlatacak. 

 

Hazırlanan taslak projelere göre, Kadifekale’deki 420 bin metrekarelik alanın dışında, Cennetçeşme’de 470 bin metrekare, Ege Mahallesi, Umurbey ve Hilal Mahalleleri’nde yaklaşık 350 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm uygulamalarının hayata geçirilmesi planlanıyor. Yürütülen ve öngörülen kentsel dönüşüm projeleri şöyle:
1978’de Bakanlar Kurulu kararıyla “Afete maruz bölge” ilan edilen 420 bin metrekarede İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006’da kamulaştırma kararı alınmıştı. Büyükşehir Belediyesi, heyelan bölgesindeki vatandaşlar için Uzundere’de TOKİ tarafından yapılan üç bin 80 konuttan bin 764 adetini satın aldı. 924 konut da diğer kentsel dönüşümde kullanılmak üzere yine Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı. Yıkım sonucu ortaya çıkacak 42 bin metrekare rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

Yeni Cennetçeşme böyle olacak
Cennetçeşme’de 470 bin metrekare alanda kentsel dönüşüm uygulanması planlanıyor. Alanda çeşitli kat ve büyüklüklerde konutların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinlikler için çok katlı bir merkezle spor tesisleri gibi sosyal donatı alanlarının yapılması tasarlanıyor. Henüz yasal süreç başlamadı ama avan projeler hazır. 

Umurbey-Hilal’de 350 bin m2 ayrıldı
Umurbey ve Hilal mahallelerini de içine alan yaklaşık 350 bin metrekare bir alan üzerinde kentsel dönüşüm uygulaması yapılması planlanıyor. Farklı katlardaki konut tiplerinin adalar bazında yapılmasının öngörüldüğü planda park, pazar ve sosyal donatı alanları yapılması tasarlanıyor. Çalışmalar için henüz yasal süreç başlamadı.

Kaynak: Milliyet Ege – 07.04.2010 {nomultithumb}