Büyükşehir, Gediz’deki kirliliğe de el koydu

Büyükşehir, Gediz'deki kirliliğe de el koydu

Menemen Atıksu Arıtma Tesisi ile Kemalpaşa'nın yapım ihalesi tamamlandı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Küçük Menderes'te başlattığı çalışmaların ardından Gediz Nehri'ndeki kirliliğe de el attı. Menemen Atıksu Arıtma Tesisi'nin projesi, Kemalpaşa'nın da yapım ihalesi tamamlandı. Arıtmalar 2008 sonunda devreye giriyor.
Küçük Menderes'teki kirliliğe karşı başlattığı çalışmalarla dikkat çeken Büyükşehir, giderek kirlenen Gediz Nehri'nin kurtarılması için de harekete geçti. Büyükşehir, elde edilen bulgular ışığında, arıtma tesislerinin yapımına hız verdi.

Numune alınıyor
İZSU Genel Müdürlüğü Su Havzaları Yönetim Birimi tarafından yapılan çalışmalarda, Gediz Havzası'nda belirlenen 15 noktadan periyodik olarak numuneler alınıyor ve suyun debi ölçümleri gerçekleştiriliyor. Belirlenen noktalardan alınan numunelerin analizi yapılarak nehir havzasındaki su kalite durumu, eğilimleri, kirlilik yükleri ve havzada yapılması planlanan evsel atıksu arıtma tesislerinin yerleri belirleniyor. Bu çalışmalar sonunda, Gediz Havzası'nda yer alan Menemen ve Kemalpaşa ilçelerinde atıksu arıtma tesisi yerleri belirlenerek, uygulama projeleri hazırlandı. Kemalpaşa Atıksu Arıtma Tesisi'nin yapım ihalesi tamamlanırken, Menemen Atıksu Arıtma Tesisi'nde de yapım ihalesi aşamasına gelindi. Arıtma tesislerinin 2008 yılı sonunda devreye alınması hedefleniyor.

Yeni Asır / 07.11.2007