Büyükşehir Buca’da yeni bir kent kuruyor

Büyükşehir Buca’da yeni bir kent kuruyor

Temmuz ayında çalışmalarınaa başlanan ve günde 5 dairenin kaba inşaatının yapıldığı Buca toplu konutları 2008 Aralık ayında tamamlanyacak

Kent dönüşümü projelerinde kullanılmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca’da yaptırdığı konutlar, hızla yükseliyor. Toplam 578 konutun yapıldığı alandaki örnek daireyi gezen Başkan Aziz Kocaoğlu, kent dönüşümü projeleri ile İzmir’in çehresinin tamamen değişeceğini söyledi.

Temmuz 2007’de çalışmaların başladığı ve büyük bir hızla günde 5 dairenin kaba inşaatının yapıldığı 17 bloktan oluşan Buca konutları, 2008 yılının sonuna kadar bitirilecek. Toplam 85 bin 755 metrekare inşaat alanı, 41 bin 212 metrekare yerleşim alanına sahip olan daireler, net 103 metrekare büyüklüğünde olacak.

Kent dönüşümü projelerinin İzmir için önemine değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, “TOKİ ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde, heyelan bölgesi ilan edilen Kadifekale ve çevresindeki mahallelerde oturanları, Uzundere’deki toplu konutlara taşıyacağız. Uzundere’deki toplam 3 bin 81 konutun… 924’ünü kentsel dönüşüm projelerinde kullanmak amacıyla Belediye olarak satın aldık. Buca’da inşaatı büyük bir hızla devam eden 578 adet konutu da İzmir’in çeşitli yerlerinde yapacağımız kent dönüşümü projelerinde kullanacağız” dedi.

Yenigün / 25.12.2007 {nomultithumb}