Büyükşehir Belediyesi bu kez para vermeyecek

{nomultithumb}PTT Genel Müdürlüğü, Konak’taki 203 metrekarelik arsasının parka çevrildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Davanın ve istenen paranın reddine karar verildi. Belediye 4 milyon YTL ödemekten kurtuldu

UTKU BOLULU İzmir Milliyet Ege – 27.07.2007

Kamulaştırmadan el atma’ davaları nedeniyle zor durumda kalan İzmir Büyükşehir Belediyesi, benzer bir davada alınan kararla sevindi. Son olarak Konak’taki Ziraat Bankası arazisi için faizleriyle birlikte 35 milyon YTL ödemeye mahkum edilen Büyükşehir’e, PTT Genel Müdürlüğü de dava açmıştı. Kurum yetkilileri, Gümrük’teki İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü önünde bulunan 203 metrekarelik arsalarına 6 yıl önce park yapıldığı gerekçesiyle İzmir 4. İdare Mahkemesi’ne başvurmuş, 70 milyon YTL’si kira olmak üzere toplam 1 milyon 320 bin YTL bedel talep etmişti. Dava açılınca belediye, söz konusu alandaki ağaçları ve çimleri söküp, parseli eski haline getirdi, etrafını da demir parmaklıklarla çevirdi.
Ancak bu dava Büyükşehir’in lehine sonuçlandı. Mahkeme, belediyenin söz konusu parsele fiilen el atıp üzerine kalıcı tesis yapmadığını dikkate alarak, davanın reddine karar verdi.
Büyükşehir avukatları, belediyenin, faizleriyle birlikte 4 milyon YTL ödemekten kurtulduğunu dile getirdi.

TCDD davası kaybedilmişti
Büyükşehir Belediyesi, son 3 yıldır açılan ‘kamulaştırmadan el atma’ davaları nedeniyle 50 milyon YTL’yi aşkın kaynağını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Önce, TCDD tarafından Kamil Tunca Bulvarı için açılan dava kaybedildi. Bu kuruma 24 ay taksitle 14 milyon YTL ödendi. Ardından da Konak’ta, bir bölümünden Atatürk Bulvarı’nın geçirildiği yaklaşık 3 dönümlük arazi için açılan davadan kötü haber geldi. 35 milyon YTL ödemesi hükmedilen Büyükşehir, temyiz için Yargıtay’a başvurdu.
Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü de Bayraklı Anadolu Caddesi’nde 1995’te inşa edilen Adnan Kahveci Köprüsü’nün kendi arsaları üzerine izinsiz yapıldığı gerekçesiyle benzer bir dava açtı. Belediyeden 4.5 milyon YTL talep edildi. Belediyenin, bu davayı da kaybederse 12 yıllık yasal faiziyle birlikte yaklaşık 10 milyon YTL ödeyeceği öne sürüldü.