Bunun ‘altın’da da maden mi var?

Bunun ‘altın’da da maden mi var?

Allianoi dostları, kentin bölgedeki altın madenlerinin çıkarları için sular altında bırakılmak istendiğini söyledi

Allianoi dostları, Bergama yakınlarındaki Yortanlı Barajı’nın suları altında kalma tehdidinde olan 2000 yıllık sağlık yurdu Allianoi Antik kentinin bir dünya mirası olduğunun altını çizerek, yok olması durumunda insanlık tarihinin de bir döneminin yok olacağına dikkat çektiler.
Antik kentle ilgili gelişmelerin aktarıldığı bir basın toplantısı gerçekleştiren Allianoi Girişim Grubu, eğer şubat ayına kadar açılan davalardan sonuç alınamazsa antik kentin sular altında kalmasının an meselesi olduğunu belirtti. İzmir Tabip Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Av. Hilal Küey, İzmir 2 No’lu Koruma Kurulu’nun kararı ile Allianoi’nin kille kapatılarak Yortanlı Barajı suları altında bırakılmasının antik kenti korumaya değil, yok etmeye dönük bir karar olduğunu söyledi. Kararla ilgili İzmir İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını hatırlatan Küey, Kültür Bakanlığı ve Koruma Kurulu’nun kültür varlığını koruma görevine aykırı davrandıklarını söyledi.

Allianoi’siz EXPO olur mu?

Arkeolojik yapıları tekrar toprakla doldurmaya kimsenin hakkının bulunmadığını kaydeden Küey, bunun ulusal ve uluslararası yasalara olduğu kadar vicdanlara da aykırı olduğuna işaret etti. 2015 yılında yapılması planlanan EXPO fuarına aday olan İzmir’in fuara “Herkes için sağlık” teması ile talip olduğunu ve Allianoi’yi göstererek övündüğünü hatırlatan Küey, Allianoi’yi savunmadan EXPO’nun savunulacak bir yanının kalmayacağını söyledi. Rölöve çalışmalarının Şubat’ta tamamlanacağını belirten Küey, “Bu tarihe kadar eğer açtığımız davalardan sonuç alamazsak Allianoi çamurla kapatılacak. Bu ay içinde AİHM’e başvuru yapacağız” diye konuştu.
Allinoi’nin ilk dönem sözcüsü Dr. Oya Otyıldız, EXPO fuarının düzenleme kurulu içerisinde yer alan Kültür Bakanlığı’nın Allianoi’yi yok edecek projeye onay verdiğini hatırlatarak, bakanlığa tutarlı olma çağrısı yaptı. EGEÇEP Yürütme Kurulu üyesi Av. Arif Ali Cangı ise Allianoi’nin kurtarılmasına dönük olarak 87 yurttaş ve 13 hukukçunun dava açtığı bilgisini vererek, “1-1.5 ay içerisinde bu davadan sonuç çıkmazsa Allianoi sular altında kalacak”
Kimya Mühendisleri Ege Bölge Şube Başkanı Ertuğrul Barka ise Allianoi’yi sular altında bırakacak Yortanlı Barajı ile ilgili bir ayrıntıya dikkat çekerek, “Yortanlı Barajı’nın yeri sonradan değiştirildi. Neden? Bugün İzmir’e içme suyunu sağlayacak Çamlı Barajı’na izin verilmemesi ile Yortanlı Barajı’nın yerinin değiştirilmesinin ardındaki düşünce aynı. Altın madenlerinin önünü açmak. Bu Bergama Ovacık Altın Madeni’nin su ihtiyacını karşılamak için yapılıyor” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Evrensel / 18.01.2008