Buharla kurtulacak

Buharla kurtulacak
Muğla’nın Yatağan İlçesi, termik santralin atık buharıyla ısınacak…

YATAĞAN’IN, yıllardır ilçe halkının zehirli hava solumasına neden oldu termik santralden çıkan atık buharla ısınması planlanıyor. Türkiye’ye model olacak proje hayata geçmisiyle, oluşan hava kirliğinin de ortadan kaldırılacak.

TERMİK santrallerde oluşan atık buharın ısı enerjisine dönüştürme çalışmalarında Yatağan’a öncelik verildi. Yatağan Termik Santrali’nde gerçekleştirilecek bu projenin ülkedeki termik santraller için model olacak. Muğla ve Yatağan’dan toplam 16 bin 500 konutun faydalanacağı bu proje ile kömür kullanımına göre bire altı oranında daha ucuz ısınma sağlanması hedefleniyor.

ENERJİ Üretim A.Ş. (EÜAŞ), TUBİTAK, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE) yetkilileri proje hakkında kapsamlı bir çalışma yaptı. Projenin yaklaşık 2.5 yılda tamamlanacağını belirten Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş. (YEAŞ) Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, ‘Enerji verimliliğini artırmak için planlanan proje kapsamında termik santraller içinde öncelik Yatağan Termik Santrali’ne verildi. Bölgenin ısıtma ve soğutma taleplerini karşılayacak’ dedi. MUSTAFA İNCİ

07.09.2007 / Star Ege