‘Buca’ya yol istiyoruz’


Belediye Başkanı Cemil Şeboy, Büyükşehir'in projesini eleştirdi "Makyaja hiç gerek yok" dedi

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır 12.03.2007){nomultithumb}

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nin hayata geçmesiyle kullanılmayacak olan Demiryolları'nın Şirinyer'deki tarihi binasına da talip oldu

Buca'nın trafik sorununu çözmek için harekete geçen Belediye Başkanı Cemil Şeboy, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nin tamamlanmasından sonra kullanımdan kalkacak olan 3 kilometrelik demiryolu hattını yola çevirmek için Devlet Demiryolları'na (TCDD) başvurdu. Menderes ve Hatboyu Caddesi'nden başka anayolu olmayan Buca için Yeşildere'ye bağlanacak bu yolun hayati önem taşıdığını kayden Başkan Şeboy, aynı hat için bir süre önce gündeme gelen tramvay projesine de tepki gösterdi. Şirinyer İstasyonu'ndan Yeşildere'ye bağlanan bir yol yapmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi'nin Şirinyer'den Eğitim Fakültesi'ne uzanan hattı yeşil alan olarak kullanma yönünde bir eğilimi olduğunu da söyleyen Başkan Şeboy, "Tramvay ve yeşil alan bizim işimize gelmez. Böyle büyük bir yol projesi varken makyajla uğraşamayız" diye konuştu.

Tramvay olmaz
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi'nin hayata geçmesiyle boşa çıkacak Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden başlayıp Şirinyer İstasyonu'na kadar gelen demiryolu hattını araç yoluna çevirmek istiyor. Amacının, yeni yapılacak bu yolu Yeşildere'ye bağlayarak, hem trafiği rahatlatmak, hem de mesafeyi kısaltmak olduduğunu vurgulayan Şeboy, şu açıklamalarda bulundu:
"Bu demiryolunu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gül Şener'le gezdik. Kendisi de yol yapılması durumunda trafiği rahatlatacağını gördü. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da projemize 'tamam' deyince, iki ay önce TCDD'ye resmi başvuru yaparak demiryolunun Buca Belediyesi'ne tahsis edilmesini istedik. Şirinyer İstasyonu'ndaki binaları da talep ettik. Tahsisin gerçekleşmesi durumunda bu binaları da kültür merkezi, kütüphane, müze ve kafeterya olarak kullanacağız. "Tramvay, işimize gelmez. Yol problemi olmasaydı, güzel olurdu ama ilçemizin trafiğini felç eden bir araç yoğunluğu var. Cezaevinden çıktıktan sonra Şirinyer'e ulaşmak, nerdedeyse yarım saat sürüyor. Böyle büyük bir proje varken, makjajla uğraşamayız."

 

3 kilometre kapsam dışı
Bu arada Büyükşehir Belediyesi'nin de Yeşildere Caddesi'ne hızlı erişimi sağlayacak yol yapmayı planladığı öğrenildi. Ancak Büyükşehir'in projesinin sadece Şirinyer-Yeşildere arasındaki bölümü kapsadığı, Buca'nın merkezine giden ve projenin uygulanmasıyla atıl kalacak 3 kilometrelik hattı kapsamadığı belirtildi.