Buca’ya ‘yaşam üssü’ kurulacak

Büyükşehir Belediyesi, Tınaztepe’deki 65 bin metrekarelik alana Sosyal Yaşam Kampusü kuracak. Huzurevi, çok amaçlı salon ve aşeviyle; engelli, çocuk, gençlik merkezi olacak

İZMİR DHA{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplumun dezavantajlı gruplarının faydalanması için dev bir kompleks şeklinde planladığı “Sosyal Yaşam Kampusü”nün yaşama geçirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan ihale sonuçlandırılarak projeleri çizilmeye başlandı. Kompleksin projeleri 2011 yılı ortasından sonra hazır olacak ve yapım ihalesine çıkılacak.
Tesisler Buca’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Kampusü’nün de bulunduğu Tınaztepe’de, 65 bin 302 metrekarelik alanda kurulacak. Huzurevi, engelli eğitim merkezi, engelli ve yaşlı rehabilitasyon merkezi, çocuk ve gençlik merkezi, aşevi ve çok amaçlı salon bulunacak. Tesisten yararlanacak vatandaşlar için ayrıca açık alanlarda rekreasyon düzenlemesi de yapılacak. Projede, çocuk oyun ve açıkhava spor alanlarının oluşturulacağı kampuste, toplu taşıma aktarma merkezi ve otopark alanları da var.

Her şey düşünüldü…
Modern tesiste, engellilere eğitimin yanı sıra spor yapma olanağı da sunulacak. Kompleksin engelli eğitim merkezine havuz kazandırılacak. 500 kişilik huzurevinin 150 kişilik bölümünü yatağa bağımlı durumdaki yaşlılar, 350 kişilik bölümünü ise sağlıklı yaşlılar kullanacak.
Çocuk ve gençlik merkezi de çalışan küçüklere hizmet verecek. Sosyal, kültürel ve ekonomik imkanlara erişmede zorlanan çocuk ve gençlerin sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılımı sağlanırken, eğitimlerine destek hizmetleri de verilecek. Rehabilitasyon merkezinde ise hem engellilere hem de yaşlılara hizmet sunulacak. Bu amaçla burada, bir de sıcak su havuzu yer alacak.

Kaynak: Milliyer Ege – 20.12.2010