Buca’ya Barboros modeli “sevgi evleri” kuruluyor

TESİSLERDE 0-12 YAŞ ARASI KİMSESİZ ÇOCUKLARIN BAKIMI YAPILACAK

Kapatılma kararı alınan Urla Barbaros Çocuk Köyü'nün benzeri Şirinyer'e yapılacak

Yeni Asır – 24.09.2007{nomultithumb}

İzmir Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nün benzerini, Buca Şirinyer'de inşa etme kararı aldı. Müdürlük, 3 yıldır boş duran Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü şantiyesinin, İl Genel Meclisi kararıyla kendisine verilen 8 dönümlük kısmına, 12 ev inşa edecek. "Sevgi evi" adını taşıyacak tesislerde, 0-12 yaş arasında kimsesiz minikler kalacak. Bakıcı anne gözetiminde kalan minikler, halk ile iç içe olacak. Kurulacak evlerin projesini, Barbaros Çocuk Köyü'nün de projesini çizen mimar Özer Yapan hazırlayacak.
Bu yıl sonuna kadar projesi çizilecek olan evlerin inşaatı seneye başlayacak. İl Özel İdaresi katkılarıyla yapılacak evler 2009 yılında tamamlanacak. İl Özel İdaresi 1 milyon 250 bin YTL'ye mal olacak evler için 2008 bütçesinden 150 bin, 2009 bütçesinden ise 1 milyon 100 bin YTL ödenek ayırarak projeyi 2 yıl içinde bitirmeyi planladı.
Konutlarda çocukların ev ortamı içinde büyümesi amaçlanıyor. Çocuklar, okula, bakkala, komşularına, pazara, alışveriş merkezine ve spor alanlarına rahatça giderek toplumla içiçe yaşayacak. Sosyal Hizmet uzmanları, çocukların toplumla içiçe yaşamasının büyük yarar sağladığını belirterek, "Bu evlerde yaşayan çocuklar her şeyden önce parayı kullanmayı, alışveriş yapmayı öğreniyor ve "evim" diyor. Bunlar çok önemli kazanımlar" diye konuştu.
Hükümet tarafından 3 yıl önce kapatılan Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nün Şirinyer'de bulunan 24 dönüm üzerindeki şantiye alanının 8 dönümlük kısmı, 13 Kasım 2006'da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne tahsis edildi.
Alanı örnek şekilde değerlendirmek isteyen kurum, Barbaros Çocuk Köyü'nün bir benzerini kurmaya karar verdi. Köy Hizmetleri Eski Şantiye alanının kalan 16 dönümlük kısmının da geçen yıl İl Genel Meclisi kararıyla Kızılay'a tahsis edildiğini hatırlatan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, köyü kurmalarına bir engel bulunmadığını belirtti. Şantiyenin diğer ortağı Kızılay'ın ise, kendisine tahsis edilen alana Ege Bölgesi'ne hitap edecek bir depo kurmayı planladığı, ancak bunun için Maliye Bakanlığı'nın tahsis işlemlerini tamamlamasının beklendiğini ifade edildi.

UZMANLAR NE DİYOR?
Evlerinde gibi
Sevgi evlerinde, çocukların toplumla kaynaşma imkanı bulduğunu belirten sosyal hizmet uzmanları, "Ev ortamında kaldıkları için kardeşliği, arkadaşlığı, eşyayı korumayı öğreniyorlar. Evlerini benimsiyorlar. Kendilerine ait bir şeyleri oluyor. Bunun dışında çocuklar, çevrelerinde yaşayan çocuklarla arkadaşlık yaparken, mahalle bakkalından, pazardan alışveriş ediyorlar. Komşularına gezmeye gidebiliyorlar. Bu model sayesinde çocuklar toplumdan izole olmadan yetişiyorlar" dedi.

6 blok 12 ev inşa edilecek
Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işe, kendisine verilen 8 dönümlük alanda bulunan eski şantiye binalarını yıkmakla başlayacak. Kurum, yıkım sonrası temizlenecek alana 2'şer katlı 6 bloktan oluşan 12 konut inşa etmeyi planlıyor. 2 katlı evlerin altı ve üstü bağımsız olacak. Her evde 0-12 yaş arasında 6 ya da 7 çocuk, bakıcı anne gözetiminde barındırılacak.