Buca’ya alternatif kavşak

{nomultithumb}

7 Temmuz 2008 Gazete Yenigün

Büyükşehir Belediyesi Yeşildere Caddesi’ni otogara bağlayacak 7 yol açıyor

Toplam 7.5 kilometrelik güzergahın ilk etabı olarak, Yeşildere –Menderes Caddesi bağlantısı yapılacak. Meles Çayı ile bölgede bulunan Aliağa-Menderes Raylı Sistem hattı üzerinden viyadük ile geçilecek

Buca’nın yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşama geçirilecek. İmar programına alınan Yeşildere-Buca-İzmir Otogarı bağlantısını sağlayacak 7.5 kilometrelik güzergahın ilk etabı, Yeşildere Caddesi ile Menderes Caddesi’nin birbirine bağlanması ile gerçekleşecek.Yeşildere – Buca Menderes Caddesi bağlantısı için çalışmalar başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi projenin ilk etabını kapsayan 650 metrelik bölümde kamulaştırma haritalarını çıkardı. İlk kısım çalışmalar kapsamında Yeşildere Caddesi’nden Buca Menderes Caddesi’ne, ikinci etap çalışmalar ise Gürçeşme Huzurevi yanından geçen 419/2 Sokağın Onat Caddesi ile kesiştiği noktaya kadar sürecek. Daha sonra aşama aşama İzmir Otogarı’na kadar bağlantı sağlanacak. İlk kısım çalışmalar tamamlanınca Buca’ya girişte yaşanan trafik yoğunluğu da hafifleyecek.

Birinci etap çalışmaları

Yeşildere Caddesi’nden, katlı kavşak ile Menderes Caddesi’ne direk geçişi sağlayacak yeni imar yolu için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma haritası çıkarıldı. Kadastral ölçümleri yapılan yeni yolda yasal prosedürün tamamlanmasının ardından kamulaştırmalara başlanacak. 650 metre uzunluğundaki yolun Buca’ya kazandırılması için yapılan kadastral ölçümler sonucunda 28 parselde, 16 binanın kamulaştırılması öngörüldü.

Meles Çayı ile Yeşildere Caddesi üzerinde oluşturulması planlanan katlı kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılabilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi vasıtasıyla Konak ve Gaziemir istikametine gidilebilecek. 650 metrelik alternatif yol, 35 metre genişliğinde olacak.