Bucalı yol istiyor

Yenigün, Buca’da “yol” mu, “yeşil alan” mı istediklerini ilçe sakinlerine sordu

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy arasında yaşanan yol mu yeşil alan mı tartışmasında Bucalılar arasında yapılan araştırmada ağırlık yol tarafından çıktı.
Buca’nın trafiğinden bıktıklarını belirten Buca halkı artık trafik sıkışıklığını yaşamak istemediklerini belirterek Buca’nın yola daha çok ihtiyacı olduğunu savundu. Tren yolunun üzerinin yeşil alan olmasını isteyenler ise, “Zaten otoyoldan dan Yeşildere’ye bağlanacak yol Buca’nın trafiğini çözecek. Buca’da yürünecek uzun bir yeşil alan ya da yürüyüş yolu yok. O nedenle yeşil alan olması daha iyi olacak” diye konuştular.
Bucalı ev hanımı Selma Güner, “Buca’da yaşayanlar adına alanın yeşil alan olmasını isterim. Çünkü yürüyüş yapabilmek için bir alanımız ve büyük bir yeşil alanımız yok. Buraya uzun bir yeşil alan yapılsa ben günde 2 kere yürüyüş yaparım” dedi.
Bucalı bakkal Ömer Babacan ise, “Trafik sıkıntısından bıktık artık. Buca’nın trafiğini çözecek projelerden yanayım” dedi.
İşyeri Buca’da olan Nesrin Kapıcı, “Buca’ya hem gelirken hem de giderken trafik sorunu yaşıyorum. Önce trafik sorunumuz çözülsün. Biz yeşil alanda isteriz ancak yol olması daha iyi. Çünkü burada günün her saatinde trafik sıkışık. Buca’ya 1 değil iki alternatif yol olması herkesi rahatlatacaktır” dedi.
Buca Eğitim Fakültesi’nde de ağırlık yol tarafında kaldı. Öğretim üyeleri ve öğrenciler arasında yol mu yeşil alan mı? diye sorulduğunda çoğunluğun cevabı yol oldu. Yeşil alan cevabı ise azınlıkta kaldı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Üzün, “Bence otobandan Yeşildere’ye bağlanacak yol trafik sorununu çözer. Buca’ya uzun bir yürüyüş yolu yakışır. Çünkü Buca’nın uzun soluklu yürünecek bir yolu yok. Trafik sorununu çözmek için ise önce altyapının düzenlenmesi kamyonların trafiğe belirli saatlerde alınması gerekiyor” dedi.
Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Özkul, “Buca’ya gelip gidebilmek için insanlar yarım günlerini yolda harcıyor. Buca’nın yeşil alandan önce yola ihtiyacı var” diye konuştu.
Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi Aysun Aktaş, “Okula gidip gelirken çok fazla trafik problemi yaşıyoruz. O yüzden yeşil alandan daha çok yola ihtiyacımız var. Özellikle uzaktan gelen arkadaşlar için Buca’ya yol yeşil alandan daha faydalı olacaktır” dedi.
Söz konusu alanın yol olmasının daha iyi olacağını savunan Dokuz Eylül Öğretim üyesi Ferah Onat, “Şirinyer artık trafiği kaldırmıyor. Eğitim Fakültesi’nin arkasından geçecek olan yol üniversite için de bir alternatif olacaktır” dedi.
Alanın yol olmasından yana olan diğer bir Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Engin Deniz Eriş, “Alan yeşil alanda olsa bizim insanlarımız orayı farklı değerlendirecekler. Bu nedenle okulunda arkasından geçecek geniş bir yol trafiğimizi rahatlatır. Öğrencilerin de okula gelmek için 1 değil iki yolu olur” dedi.
Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde okuyan öğrenciler ise yoldan yana. Kimi Balçova’dan kimi Karşıyaka’dan Buca’ya gelen öğrenciler trafik sorunundan artık bıktıkları için kendilerine alternatif bir yol olmasından yana.
Anket yapılmıştı
Dokuz Eylül Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü öğrencilerinin Mayıs 2006’da Başkan Şeboy’un projelerini değerlendirmek üzere halk arasında bir anket yapmıştı.
Alternatif yolun değerlendirilmesine ilişkin ankette vatandaş alternatif yol için yüzde 54,34 gerekli, yüzde 32,75 oranında ise çok gerekli yanıtını verdi. Ankette Yüzde 5,46 oranında fark etmez cevabı, yüzde 5,2 gerekli cevabı, yüzde 2,23’te fikrim yok cevabı yer alıyor.
Yenigün – 01.03.2007 <Haber; Hatice ALPARSLAN>