Buca’da “Kıyak Park”a Şeboy yorumu: YASAL

<Yenigün> 12.04.2007{nomultithumb}

Buca’da Gürçeşme Huzurevi’nin karşısına 4 ay önce kurulan Lunapark’ı AKP’li Buca Belediye Meclis üyesi Aslan Paşaoğlu işletiyor. Bu parkın kaçak olduğunu iddia eden CHP Buca İlçe Başkanı Mehmet Süne ise, “Bu parkın numaratajı sahte. Lunaparklara numarataj verilmez. Bulunduğu yer planlarda yol olarak görünüyor. Bir de Aslan Bey Lunapark’ın içine yeşil alanın üzerine 2 tane de kafe yapmış. Bu kafelerin de ruhsatı yok. Başka biri yapsa Başkan bunları anında yıkar ve ceza keser. Ama bu kafelere biz defalarca şikayet etmemize rağmen dokunmuyor” dedi.
CHP’li İlçe Başkanı Mehmet Süne bu alanın tamamen kaçak olduğunu savunurken iddialarına şöyle devam ediyor; “Mevcut planlarda Lunapark’ın tamamı 35 metrelik yeni açılacak yolun üzerindedir. Planlarda yol olarak görünen yere sahte numarataj verilmiştir. Lunapark’ın ve kafeteryanın petrol istasyonlarına en az 30 metre mesafede olması gerekirken orada sadece 5 metrelik yol var. Hemen yolun bitimi kafeterya ve Lunaparktır.
Kafeteryalar kaçak yapılmalarına rağmen Buca Belediyesi tarafından herhangi bir işlem yapılmamıştır. İmar kanunlarına aykırı olup Belediye Başkanlarının yargılanmasını gerektirir. Lunapark’ın işyeri açma ruhsatı bulunmamaktadır. Lunapark’ta hapçı, tinerciler dolaşmakta ve orada kavgalar çıkmaktadır. Kafeterya’nın birisi tamamen İmar planlarında belirtilen yeşil alanın üzerine kaçak olarak inşa edilmiştir.”
Anormallik yok
Lunapark alanının şahsa ait olduğunu ve Belediye ile alakası olmadığını söyleyen Başkan Şeboy, “Yer sahipli bir yer. Bütün ilçelerde geçici eğlence ve sirk yeri açma izni vardır. Burada zaten inşaat yok. Zabıta Müdürlüğü’nden de izin alınmış. Bina olmayan yere ruhsat verilmez. Ağaç kovuğuna bile numarataj verilir” dedi.
Park alanını kiraladım
15 dönümlük araziyi Avukat Sabri Kurt’tan kiraladıklarını söyleyen meclis üyesi Aslan Paşaoğlu, “Belediye’den normal iznimizi aldık. Ayda 2000 YTL kira veriyorum. Benim iznim en fazla 6 aylık. Her şey yasal çerçeve içinde yapılmış. Her ilçede lunapark var. Bunun AKP’lilik ile alakası yok. Arkadaşlar her zamanki gibi muhalefet yapıyor” dedi. Kafeleri de oraya gelen kişiler için yaptıklarını söyleyen Paşaoğlu, "Camdan yapılmış prefabrik bir şey. O da lunaparkın içinde. Lunaparklarda zaten böyle yerler oluyor. İnsanların oturabilecekleri bir yer. Bu alanı Lunaparka gelen insanların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyoruz, başka bir amaçla dışarıdan kullanmıyoruz. Ben daha önceden de eğlence ve ticaret sektöründe çalıştım. Şuan da ise sadece Lunapark’ı işletiyorum" dedi.