Buca’da oturuyoruz, ineklerin yanında!

09/07/2007

Elif Görgü / Ozan Sürücü
Buca Çamlıkköy’de konutların yanı başındaki hayvan barınağı halkı canından bezdirdi
Buca Çamlıkköy’de konutların yanı başındaki hayvan barınağı halkı canından bezdirdi. Evlerine bir iki metre uzaklıktaki barınaktan gelen ağır koku nedeniyle yaz sıcağında camlarını açamayan Kaynaklar sitesi sakinleri, çevredeki tüm barınaklar kaldırılmasına rağmen bir tanesinin yıllardır durmasına isyan ediyor. Barınağın sahibi İsmet Çiftçi ise Bucaspor Başkanı ve aynı zamanda Buca Belediyesi eski il genel meclis üyesi. Kaynaklar halkı, Çiftçi’nin nüfusu nedeniyle eski DSP’li yeni AKP’li Buca Belediyesi’nin kendisine dokunmadığını ileri sürüyor. Bölgede yaşayan küçük çocuklar ise evlerinin yerini, “Evimiz Buca’da ineklerin yanında” diye tarif ediyorlar.
Kokudan durulmuyor
Derya Güler, tüm yetkililere başvurdukları halde sonuç alamadıkları için kızgın. “2.5 yaşındaki çocuğum ‘Buca’da oturuyoruz, İneklerin yanında’ diye tarif ediyor evini” diyor. Güler, siyasileri de eleştiriyor, “Benim çocuğum bu pisliğin içinde, yüzlerce çocuk var burada. Hani nerde Avrupa Birliği, hani nerede bizim milletvekilimiz hani nerede Başbakan!”
Engin Filiz, kol ve bacaklarında çıkan yaraları gösterirken, “Bütün Buca’da 5 yılda koca şirketlerin barınağı gitti bir bunu kaldıramadılar” diye şikayet ediyor.
“Siz yine en iyi zamanda geldiniz. Burada camları açamıyoruz biz” diyen Olcay Sündüz ise kızı gece uyurken ağzını ve burnunu tülbentle örtmek zorunda kaldığını anlatıyor.
Eylem yaptılar
Hayvan Barınağı önünde, önceki gün basın açıklaması yapan site sakinleri adına konuşan Eyüp Sabri Özdündar ise “Hayvan barınağı nedeniyle kış, yaz ve bu aylarda meydana gelen çok kötü koku, sinek ve sivri sinekler içinde sağlıksız ve insani olmayan koşullarda yaşıyoruz. Eski İl Genel Meclisi Üyesi, Bucaspor Başkanı, olan Sayın İsmet Çiftçi’ye bu durum defalarca götürülmüş ancak kendisi bizleri görüşmeye değer bulmamıştır. Ayrıca durum Valiliğe bildirilmiş fakat işlem yapılmamıştır” diyerek ortak tepkilerini dile getirdi.
Site halkına destek için açıklamaya katılan Bin Umut İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel de nüfuslu kişilerin güçlerini kullanarak halkın sağlını tehlikeye atmasını eleştirerek, bu manzaranın iktidardaki AKP’nin genel tavrı olduğunu söyledi. Tüzel, ülkede 500’e yakın maden arama ruhsatı vererek Bergama’da olduğu gibi şirketlerin ülke topraklarının zehirlenmesine neden olduklarını ekledi. (İzmir/EVRENSEL)