Buca’da başlamayan proje

Buca’da başlamayan proje

Buca’da yeraltı otoparkının da bulunduğu meydan projesiyle ilgili uzun yıllar geçmesine rağmen bugüne kadar bir çalışma yapılmadı. Planlar kağıt üzerinde kaldı. Buca halkı, alanın ne zaman modern hale getirileceğini soruyor.

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Buca Kasaplar Meydanı projesinde, düzenleme kararının verilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen uygulamadı. Kağıt üzerinde Kasaplar Meydanı’yla ilgili bütün kararlar alındı, ancak uygulamaya bir türlü geçilemedi. Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin meydan projesini başlatmamasına tepki gösterdi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve kasapların kiracı olarak bulunduğu dükkanların yıkılarak yerine çağdaş bir meydan düzenlemesi, yeraltı otoparkı yapılmasını içeren projenin bir an önce uygulanmasını isteyen vatandaşlar, Buca’ya hizmet beklediklerini söyledi.

Buca’da Kasaplar Meydanı olarak bilinen 6 bin 271 metrekarelik alandaki Büyükşehir Belediyesi’ne ait dükkanların yıkılarak yeni bir meydan yaratılmasıyla ilgili planlama 2000 yılında yapıldı. Aynı yıl alanda yeni bir meydan yaratılmasına karar verilerek proje hazırlıkları başlatıldı. Projeye, Aziz Kocaoğlu tarafından iki katlı yeraltı otoparkı da eklendi. Proje hayat geçirilince Kasaplar Meydanı otoparkı, yeşil alanı, çocuk oyun parkları ve kafeteryalarıyla Bucalıların nefes alacağı bir yer olacak.

Hürriyet Ege / 22.01.2008