Buca Cezaevi için müjde

Adalet Bakanı Şahin, cezaevinin taşınacağı Yeni Şakran'daki binaların proje ihalesini bitirdiklerini, inşaat ihalesini de Ağustos'ta yapacaklarını söyledi

Dev bir kompleks olan cezaevinin temelini 2008 yılı bitmeden atacaklarını anlatan Şahin, inşaatı da 2012 yılında tamamlayacaklarını söyledi

Yeni Asır – 10.07.2008

Yeni Asır'ın 4 yılda 16 kez gündeme getirdiği Buca Cezaevi sorunuyla ilgili önemli bir adım atıldı. Kent içine sıkışıp kalan cezaevinin taşınacağı Yeni Şakran'ın Bahçedere köyüne yapılacak cezaevi kompleksiyle ilgili Ankara'dan sevindirici haber geldi. 29 Mayıs 2008 Perşembe günü "Yeni cezaevi ne oldu" manşetimizin ardından Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Buca Cezaevi'nin taşınacağı 3 bin kişilik yeni cezaevinin proje ihalesini bitirdiklerini, inşaat ihalesini de Ağustos ayında yapacaklarını açıkladı.
Dev bir kompleks olan cezaevinin temelini 2008 yılı bitmeden atacaklarını belirten Bakan Şahin, inşaatını ise 2012 yılında tamamlayacaklarını söyledi.

4 YILDIR SÜRÜYOR
Yeni Asır, 12 yıldır taşınması planlanan Buca Cezaevi'ndeki sorunu ilk olarak 15 Nisan 2004 tarihinde gündeme getirdi. Manşetten verdiğimiz haberde Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, cezaevinin yerinin değiştirilmesi için Adalet Bakanlığı'na "Taşıyın artık" çağrısı yaptı. Şeboy'un çağrısına ertesi gün cevap veren dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Buca Cezaevi'ni mutlaka kent dışına taşıyacağım" dedi. Başkan Şeboy, haberin yayınlanmasından 1 gün sona İzmir'e gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a da cezaevi ile ilgili dert yandı. Unakıtan, Başkan Şeboy'a Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i de kastederek, "Ankara'ya gel. Bu işi iki Cemil bir Kemal çözelim" dedi. Sözkonusu haber, 17 Nisan 2004'te Yeni Asır'ın manşetinden duyuruldu.

TELEFONLA KATILDI
Buca Belediye Başkanı Şeboy, Maliye Bakanı Unakıtan'ın çağrısı üzerine 24 Haziran 2004'te Ankara'ya gitti. Unakıtan'ın makam odasında Bakan Unakıtan ve Başkan Şeboy görüşmesine dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek de telefonla katıldı. Yeni Asır'ın tanıklığında gerçekleşen bu zirve sonunda cezaevinin 2 yıl içinde Foça'da bulunacak bir araziye taşınmasına karar verildi. Foça'da uygun arazi bulamayan Adalet Bakanlığı, kuracağı yeni cezaevi kompleksi için Yeni Şakran Beldesi'nin Bahçedere Köyü'nü seçti. Burada hazineye ait 500 dönümlük alana 80 milyon YTL'ye 3 bin kişilik cezaevi yapılması kararı alındı. Yeni Asır bu önemli gelişmeyi, "Hepiniz sağolun" başlığıyla 27 Mayıs 2005 günü duyurdu.

ŞAKRAN İSTEMEDİ
Kompleksin inşaatının başlaması beklenirken Yeni Şakran halkı "Biz turizm beldesiyiz" diyerek cezaevine karşı çıktı. Yeni Şakranlılar, 28 Mayıs 2005 günü İzmir-Çanakkale yolunu 15 dakika süreyle trafiğe kapattı. 19 Haziran 2005 günü ise, Şakranlıların istemediği cezaevine Gerenköy Beldesi talip oldu. Daha sonra dönemin İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu ve Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, Şakran'a giderek belediye başkanı Zeki Şen ve vatandaşları cezaevi konusunda ikna etmeye çalıştı. Yeni Asır bu gelişmeyi de 24 Haziran 2005'te duyurdu. 2 Temmuz 2005 günü ise  Kınıklılar, cezaevinin ilçelerine alınması için Başsavcı Özler'e adeta yalvardı. Gazetemiz bu gelişmeyi de yakından takip etti. Yeni Asır, 17 Temmuz 2005 tarihinde Şakran'ın istemediği cezaevini Zeytindağ, Kınık ve Gerenköy beldelerinin istediğini genel bir haberle gündeme getirdi.

ŞAHİN'E İLETTİK
Yeni Şakran'ın istemediği cezaevini 3 ayrı belde kapma yarışına girerken Adalet Bakanlığı, 2 yıl boyunca dev kompleksi kuracağı alanın bürokratik işlemleri ile uğraştı. Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, 25 Nisan 2007 tarihinde gazetemize, "Cezaevinin temelini 2007 yılı içinde atarız" diye konuştu. Ancak ne yazık ki cezaevinin temeli bir türlü atılmadı. Yeni Asır cezaevini 27 Aralık 2007 tarihinde bir kez daha Ankara'nın gündemine taşıdı. Yeni Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e çağrı yaparak cezaevinin temelinin atılmasını istedik. Bir gün sonra (28 Aralık 2007) "Ben yaparım" yanıtı veren Bakan Şahin, "Yeni cezaevinin ihalesini bu yıl yapar, temelini atarız. 2012'de bitiririz" dedi.

CEVAP ALDIK
Bakan Şahin'e 28 Aralık 2007 tarihinde verdiği sözün, üzerinden 5 ay geçtikten sonra 28 Mayıs 2008 Perşembe günü yeniden hatırlattık. Bakan Şahin, "Yeni cezaevi ne oldu" sorumuza beklediğimiz yanıtı verdi. Tesisleri Yeni Şakran'ın Bahçedere Köyü'ne yapmakta kararlı olduklarını belirten Bakan Şahin, proje ihalesini gerçekleştirdiklerini inşaat ihalesini de önümüzdeki Ağustos ayı içinde yapacaklarını söyledi. Şahin, kaklaşık 80 milyon YTL'ye mal olacak 3 bin kişi kapasiteli cezaevini 2012'de bitirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Cezaevi kompleksinin temelini, 2008 yılı içinde atacağız. İnşaatının da yakın takipçisi olacağız. Gerçekçi olmak lazım. Böyle dev bir merkezin 4 yıldan önce bitmesi mümkün değil" diye konuştu.

YOL AÇILACAK
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, ilçesinin içine sıkışan cezaevinin taşınması sonrasında 80 dönümlük alan kazanacaklarını belirtti. Buca Cezaevi'nin bulunduğu alanın bir bölümünden sıkışıklık yaşanan Menderes Caddesi'ne alternatif bir yol geçireceklerini belirten belirten Şeboy, bir bölümüne de alışveriş merkezi yapacaklarını söyledi. Bakan Şahin'in inşaat ihalesi ile ilgili verdiği tarihe sevindiğini belirten Şeboy, "Bakan Şahin'e ve Ege'nin pek çok sorununa el atan Yeni Asır'a konunun takipçisi olması sebebiyle teşekkür ederim. Yeni Asır, cezaevi konusunu bizden daha sıkı takip ediyor" şeklinde konuştu.

500 dönüm alana kurulacak
Bahçedere Köyü'nde 500 dönüm alanda inşa edilecek kampuste, 4 adet T tipi kapalı, 1 adet çocuk ve gençlik, 1 adet açık, 1 adet kadın ceza infaz kurumu ile her biri müstakil idare binası, yatakhane, duruşma binası, jandarma binası, çamaşırhane, mutfak, kreş, çöp deposu, 500 adet lojman, ziyaretçi binaları, arıtma tesisi ve su deposundan oluşan ortak üniteler bulunacak.       

3 bin kişilik cezaevi
Şakran'da proje ihalesi yapılan ancak inşaat ihalesine henüz çıkılmayan yeni cezaevi 3 bin kişilik olacak. Bin 300 kapasiteli Buca Cezaevi'nde kalan 2 bin 600 tutuklu yeni komplekse aktarılacak. Mahkumlar daha insani koşullarda barınma imkanına kavuşurken, Buca Cezaevi'nin kurulu olduğu 80 dönümlük alan ilçeye kazandırılacak. Yeni cezaevinin 2012'ye kadar tamamlanması planlanıyor.