BU ÇUKUR KAPANMAZ

DYP’li Başkan Burhan Özfatura zamanında dokuz yıl önce ihalesi yapılan ve Ahmet Piriştina zamanında planları revize edilen Güçbirliği Holding’e ait Dünya Ticaret Merkezi (DTM) izin hazırlanan ikinci plan da mahkeme tarafından yoğunluk artışı nedeniyle tekrar iptal edildi. Güçbirliği Holding davayı Danıştay’a götürdü…
<Hatice Alparslan – Fatih Yapar>
Dokuz yıl önce zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura’nın da özendirmesiyle Güçbirliği Holding eski garaj arazisini Dünya Ticaret Merkezi’ni kurmak için satın almıştı. Güçbirliği Holding 1998 yılından bugüne kadar arazinin ihalesini yaptı, temelini attı, projelerini hazırladı. Ancak proje yoğunluk artışı nedeniyle iki seferinde de yargıya takılınca tekrar başa dönüldü. Konak Belediye Meclisi’nde alınan kararla yoğunluk artışına neden olmayan yeni bir plan hazırlanacak.
DTM’ye ikinci darbe
Güçbirliği Holding Basmane’deki eski garaj arazisini satın alıp DTM yapacağı arazinin temellerini 1998 yılında atmıştı. Projelerini hazırlayıp ihalesini de yapmıştı. Ancak eski Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ve meclis üyeleri projeye itiraz edip bilirkişinin yoğunluk artışı raporu ile projeyi iptal ettirmişti. Ardından Ahmet Piriştina’nın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zamanda Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi ile Güçbirliği çukurunun projesi tekrar çizilmişti. Ancak Yüksel Çakmur ve meclis üyeleri bu plana da itiraz edip bilirkişi raporu istediler. Bilirkişi raporunda tekrar yoğunluk artışı olmasıyla İdare Mahkemesi tekrar yürütmeyi durdurma kararı verdi. Böylece yeni plan da iptal edilmiş oldu. Bu süreçle birlikte alan yeniden planlanacak ve projesi tekrar çizilecek. Böylece 9 yıldan beri harcanan zaman ve 24 milyon dolar çöpe gitmiş oldu.
Ya olacak ya olacak
Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu Basmane Çukuru’na DTM projelerini uygulamalarına engel olunamayacağının altını çizerek, “Biz oraya eninde sonunda projemizi yapacağız. Bizim projemiz hala geçerlidir. Takdiri kamu oyuna bırakıyorum. Uğradığımız trilyonlarca lira zararda ortadadır. Danıştay’dan gelecek karara göre hareket edeceğiz” diye konuştu.
İzmir için kötü oldu
DTM projesinin uzun yıllardır hiçbir gelişme göstermediğini söyleyen Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, “İzmir için kötü oldu. Bir sürü para boşa gitti. Bu alan için şimdi yeniden plan ve proje yapılması gerekecek. Yine uzun yıllar kaybedeceğiz. Parasıyla yatırımcı gelse bina yapmak istese ben yasal olarak buraya ruhsat veremem” diye konuştu.

GazeteYenigün – 14.08.2007{nomultithumb}