Bu kez Büyükşehir Belediyesi’nin yüzü güldü

2005'TE AÇILAN MAHKEME SONUÇLANDI

Ziraat Bankası'na 35 milyon YTL ödeyecek olan kurum, PTT'nin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yanındaki araziden el çekilmesi yönünde açtığı benzer davayı kazandı, 4 milyon YTL vermekten kurtuldu

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır  – 27.07.2007{nomultithumb})


DEMİRLE KAPATTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Birnici Kordon'da bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yanındaki 203 metrekarelik araziyi, geçtiğimiz yıllarda yeşil alan ve olarak düzenleyip etrafını da demirle kapatmıştı.

Konak Pier Alışveriş Merkezi önünde, bir kısmı Atatürk Bulvarı üzerinde kalan yaklaşık 3 dönümlük arazi için Ziraat Bankası'na 35 milyon YTL ödemeye mahkum edilen Büyükşehir Belediyesi, PTT Genel Müdürlüğü'nün açtığı benzer davada kazanan taraf oldu.

203 metrekare
Birinci Kordon düzenlemesi kapsamında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün yanında bulunan ve bir kısmı otopark, diğer kısmı da yeşil alan olarak kullanılan 203 metrekarelik arsa için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 2005'te kamulaştırmadan el atma davası açan PTT Genel Müdürlüğü, İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davayı kaybetti. Böylece, belediye Ziraat Bankası'nın ardından ikinci bir şok yaşamaktan kurtulmuş oldu.

Yeşil alan
İzmir Büyükşehir Belediyesi Birnici Kordon düzenlemesi kapsamında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yanında bulunan ve mülkiyeti PTT'ye ait 203 metrekarelik alanı geçtiğimiz yıllarda yeşil alan ve otopark olarak düzenledi. 2005 yılında, önce Ziraat Bankası bir bölümü Konak Pier önünden geçmekte olan Atatürk Bulvarı'nda, diğer bölümü de yeşil alan olarak kullanılan 3 dönümlük alan için belediyeye kamulaştırmadan el atma davası açtı.

Uzun sürmedi
Ziraat Bankası'nı çok geçmeden PTT Genel Müdürlüğü izledi. PTT Genel Müdürlüğü de, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yanında mülkiyeti kendisine ait 203 metrekarelik alanı belediyenin kendisinden izin almadan yeşil alan ve otopark olarak düzenlediğini belirterek, İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 'kamulaştırmadan el atma' davası açtı.

Teslim etti
PTT, Büyükşehir Belediyesi'nde 1 milyon 250 bin YTL'si ana para, 70 bin YTL'si de ecrimisil bedeli olmak üzere toplam 1 milyon 320 bin YTL ödemesini istedi. Bunun üzerine belediye, söz konusu alandaki ağaçları ve çimleri söküp PTT'ye ait parseli eski haline çevirdi, etrafını da demir parmaklıklarla çevirip PTT'ye teslim etti. Geçtiğimiz günlerde son duruşması yapılan davada mahkeme, belediyenin söz konusu parsele fiilen el atıp üzerine kalıcı tesis yapmadığını dikkate alarak, PTT Genel Müdürlüğü'nün açtığı davanın reddine karar verdi.

Rahatladı
Mahkemenin kararı ile geçtiğimiz haftalarda Ziraat Bankası'na 15 milyon YTL'si ana para, 20 milyon YTL'si de yasal faiz olmak üzere Konak'taki 3 dönümlük alan için 35 milyon YTL ödemeye mahkum olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ikinci bir şok yaşamaktan kurtulmuş oldu. Belediye davayı kazanarak faiziyle birlikte yaklaşık 4 milyon YTL'yi bulabilecek bir parayı da ödemekten kurtuldu.