Bu garip karar İzmir’e ihanet

Hükümetin, Expo 2015 için İnciraltı’nda karar kılması tepkilere neden oldu. İzmirli, "Bu karar İzmir’e bir ihanettir" diyor.

İNCİRALTI Bahçelerarası Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Şen, bölgedeki 3 bine yakın arsa sahibinin hakkını mahkemede arayacağını söyledi. Şen, bu durumda Expo’nun geleceğinin tehlikeye girebileceğini iddia etti. Bazı çevreler tarafından Expo’nun politik malzeme olarak kullanıldığını belirten Şen, "Hukuki sorunlar doğuracağı belli iken, Expo’nun İnciraltı’nda yapılmasında ısrar edilmesine bir anlam verememekteyiz.

HAKLARI KORUMAK

Hukuki sorunlar çözülmeden, Expo İzmir’de yapılamayacak. Ama Expo’nun kaderini belirleyenler, (Biz çok istedik ama… Büyük handikap var düzeltilmiyor) diyerek, faturasını da bölgemizdeki mülk sahiplerine çıkaracaklar" dedi. Mülkiyet sahiplerinin haklarının nasıl korunacağını bilmediklerini de kaydeden Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

HER YOL DENENECEK

"İnciraltı politik malzeme yapılıyor. Burada Expo olmazsa rant hesaplarını yapan grupların yönlendirmesi var. Rantiyeye teslim olmak gibi ihtimallerin olması hukuki problemleri doğuracağı açıkca bellidir. Bölge halkı olarak Expo’ya karşı değiliz. İmar planının gecikmesini istemiyoruz. Hakkaniyetle, emsaller gözönünde bulundurularak konut ve turizm tesisi ağırlıklı olmak üzere adil bir imar planlaması yapılması lazım. Bölge halkı olarak sonuna kadar hakkımızı arayacağız."

hürriyet ege – 11.03.07 {nomultithumb}