Bu Da Odaların, Derneklerin, Partilerin Ortak Sesi

Başkan iyi niyetli bürokrasi sancılı

"Aziz Kocaoğlu tanıma ve uyum dönemini bitirdi. Dürüst, özverili ve çalışkan. Genel anlamda başarılı. Ancak belediye kadrolarında sorun var"

İZMİR Milliyet Ege – 30.03.2006

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ninin iki yıllık icraatını, halktan sonra sivil toplum örgütleri de değerlendirdi. Belediye Meclisi’nde koltuğu bulunan siyasi partilerin il başkanlarıyla çeşitli derneklerin yöneticileri görüşlerini ifade etti. Kocaoğlu başarılı bulundu. Kente ilişkin fikir üreten sivil toplumun verdiği not ortalaması da halkın görüşü gibi 10 üzerinden 7 çıktı. Başkan’ın uyum ve tanıma sürecini tamamladığı, projeleri hayata geçirmeye başladığı ortak görüş oldu. "Dürüst ve iyi niyetli yorumları"nın çokluğu dikkat çekti. Belediye bürokrasisi ve iletişim noksanlığı başlıca eleştiriler arasında yer aldı.

Hizmetlerde başarılı
Ekrem Demirtaş (İzmir Ticaret Odası Başkanı):

Talihsiz bir olay sonrası göreve başladı. Kısa sürede konsantre olmak zorundaydı. Her yeni başkan uyum dönemi yaşar. Genelde ikinci döneminde verimli olur. Kocaoğlu, hizmetin aksamadan, sorunsuz gitmesi konusunda çalıştı. Bunda da başarılı oldu.

 Herkesle barışık
Hüseyin Aslan (Ege-Koop Genel Başkanı):

Herkesle barışık hareket ediyor. Başkanlık görevine geldiğinde hazır olmadığını söylemişti. Vefat eden başkanın projeleri ile kaldı. Kocaoğlu, bugüne kadar herkesten görüş alıp, sorunları çözme anlayışını sürdürdü. Başarılı buluyorum.

Otobüs ulaşımı kötü
Sancar Maruflu (İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı):

İlk günlerinde bazı çevreler etkiledi, olumsuzluklar oldu. Daha sonra ısındı. Piriştina’nın projelerini ele aldı. En önemlisi metro. Genelde başarılı buluyorum. Ancak otobüs ulaşımı kötü. Kültürpark’a otopark projesi iptal edilmeli.

 Bürokrasi daha iyi olmalı
Selçuk Ayhan (CHP İzmir İl Başkanı):

İlk dönemi belediyeyi tanımakla geçti. Yıllardır casaret edilemeyen önemli birkaç ana konuda yatırım kararı aldı. En önemlisi Aliağa-Menderes ve Üçkuyular-Üçyol metro hatları. Bürokrasinin daha iyi çalışılır hale getirilmesi gerektiği inancındayım.

Daha iyisini yapacaktır
Mehmet Ali Susam (Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı):

Aziz Kocaoğlu çok olağanüstü koşullarda bu göreve geldi. Ancak kısa sürede makamın gerektirdiği bilgiye sahip oldu. Alışma sürecini tamamladı. Bundan sonra çok daha verimli, daha iyi şeyler yapacağını düşünüyorum.

 Yaptıkları güven veriyor
Mustafa Kundakçı (Türk-İş Bölge Temsilcisi):

Aziz Kocaoğlu’nun yaptıkları olumlu, halka güven veriyor. Dürüst ve uzlaşmacı. Siyasi kimliğini öne çıkarmadan sorunları çözmeye odaklı, iyi niyetle hizmet vermeye çalışıyor. Başarılı olup olmadığı önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak.

Bürokrasiyi aşmak zor
Necati Ortabaş (Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı):

Başkan çok iyi niyetli. Kapısı herkese açık. Kendisine ulaşmak kolay. Yaklaşımı hep çözüme yönelik. Esnaf kökenli olduğu için bizi anlıyor. Ancak bürokratları aşmak çok zor. Bu nedenle, iki yılda çok konuştuk ama az şey yaptık.

 Yardımcı oluyoruz
Ali Aşlık (AKP İl Başkanı):

İyi niyetle bir şeyler kazandırma peşinde. Biz de faydalı her işte yardımcı olmaya çalışıyoruz. Eleştirilecek çok şey var. Büyük kısmı bürokratlardan kaynaklanan sıkıntılar. Genel anlamda notum kırık, Aziz Kocaoğlu kendi ölçeklerinde başarılı bir isim.

Başarılı buluyoruz
Tamer Taşkın (Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı):

Yol, kanalizasyon ve su ile ilgili çalışmaları, ulaşımdaki düzenlemeleri, sosyal yardımlar, kültür-sanat ve spora yaptığı katkılarda çok başarılıdır. Odamıza ve üyelerimize gösterdiği ilgiye şükranlarımızı sunuyoruz.

 Yeterli duyurulmuyor
Azad Fazla (DİSK Ege Bölge Temsilcisi):

Başkan çok dürüst kişilikli, tam demokrat bir insan. Böyle siyasetçilere özlem duyuyoruz. Bence başarılı. Ancak yaptığı işler kamuoyuna yeterince yansımıyor. Biz sendika olduğumuz için, bu hizmetlerin içindeyiz ve çok yakından şahit oluyoruz.

Zor dönemde görevi aldı
Dr. Zeki Gül (İzmir Tabip Odası Başkanı):

İzmir için kaynak sıkıntısının olduğu zor bir dönemde göreve geldi. Temel ihtiyaçları belirlemede gayet başarılı. Sivil toplum örgütlerini, ilgili tarafları bilgilendirdikten sonra projeleri hayata geçirmesini olumlu buluyoruz.

 İyi niyetine inanıyoruz
Turan Arınç (DYP İl Başkanı):

İzmir’in önemli eksiklikleri var. Bunların iki yılda tamamlanması tabiki mümkün değil. Gayret içinde olduğunu biliyoruz. Dürüst, namuslu ve iyi niyetli kimliğine güveniyoruz. Tenkit edecek olursak, çok konu var. Ancak üstesinden gelebileceğine inanıyoruz.

Siyasi kimliği bir kenarda
Mehmet Ali Kasalı (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı):

UNIVERSIADE ve Metro için siyasi kimliği bir kenara bıraktı. Hükümetle uyumlu çalıştı. Tavrı, demokrasi adına sevindirici. En önemli projenin kent yenileme olduğunu düşünüyorum. Agora ve Kemeraltı’yla ilgili atak bekliyorum.

 Uzlaşmacı davranıyor
Musa Sever (KESK Dönem Sözcüsü):

İzmir’in üç ana sorunu var. Ulaşım, Tahtalı Su Havzası ve Kuzey Çevre Yolu. Aziz Kocaoğlu, bu üç problemin çözümünde de, hükümetle uzlaşı içinde hareket ediyor. Bu onun artısıdır. Belediyenin imkanları ölçüsünde sorunları çözmek için çaba gösteriyor.

Sözünün arkasında
Levent Ürkmez (İzmir Gücü Spor Vakfı Başkanı):

Olağanüstü koşullarla gelmesi nedeniyle bu göreve hazır değildi. Tanıma ve öğrenme zamanı geçirdi. Şu an sorunları biliyor, tek tek el atıyor, çözüm yolları buluyor. Çok dürüst, verdiği sözün arkasında duruyor. Köstek değil destek olmalı.

 Ekibi yardımcı olmuyor
Sedat Demirer (ANAVATAN İl Başkanı):

İkinci yılda kent ulaşımdan sanata, kültürden altyapıya, fuarcılıktan kent yenilemeye kadar hiçbir konuda sorunlar çözülmedi. Aziz Bey iyi bir insan olabilir. Ancak ekibi yardımcı olmuyor. Öyle görüyoruz. Ulaşım kötü, altyapı kötü. Görüşümüzü almıyor.

Piriştina gibi çalışkan
Fatih Dalan (Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı):

Piriştina’nın ardından onun kadar çalışkan bir başkanımız olduğu için çok mutluyum. Kocaoğlu’nun da mesai kavramı yok. İnanılmaz mesai harcıyor. Uzlaşmacı bir kimliğe sahip. Sivil toplum örgütlerinden görüş alıyor. Başarılı buluyorum.

 Diyalog sıkıntısı var
Tolga Çilingir (Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı):

Nazım planı çalışmaları devam ediyor. İletişim ve diyalog konusunda sıkıntımız var. Büyükşehir Belediyesi’nden ziyade, başka aktörler kentin sahibi gibi görüyor kendilerini. Başkan olarak kente sahip çıkması gerekir.

Sessiz sedasız işini yapıyor
Şermin Akman (Türk Kadınlar Birliği İzmir Şube Başkanı):

Ahmet Piriştina’nın ardından bu makamı yönetmek zor olsa gerek. İnanıyorum ki, Aziz Kocaoğlu iki katı çalıştı. İyi niyetli, gösterişi ve övünmeyi sevmeyen, kişilikli bir insan. Sessiz sedasız faydalı işler yaptı. Şova kaçmadı.

 Eski projeler yürütülüyor
Muhittin Erdem (SHP İl Başkanı):

Daha önce planlanmış projeler sürdürülmeye çalışılıyor. Beklediğimizi göremiyoruz. Özellikle, kentin "çeperi" olarak tabir ettiğimiz varoşlara doğru düzgün hizmet götürülmüyor. İyi niyetine inanıyoruz. Ancak her zaman iyi niyet yeterli olmuyor.