Bu da işgal piyangosu!

GECEKONDUCULARIN YÜZÜ GÜLECEK

Bu da işgal piyangosu!

Yıllar önce kamu arazilerine kaçak yapılan derme çatma binalar, ''kent estetiğini bozuyor, sağlıksız koşullar yaratıyor'' diye yıkılacak. Sahipleri yakında değeri 200 biner YTL’yi bulacak dairelerde oturacak

İZMİR Milliyet

Önce hepsi ''yasal'' oldu
İZMİR’DE gecekonducuya piyango vurdu. Devlete ait arazilere yapılan kaçak binalar, önce aflarla yasal hale geldi. İşgalciler tapulu mülk sahibi oldu. Ardından kentin orta yerinde kalan bu yapılar, ''Sorun yumağı, dışardan gelenlere de bizi rezil ediyor'' diye rahatsızlık yarattı.

Projenin adı kent dönüşümü
ÇÖZÜM için Kent Dönüşümü Projesi geliştirildi. İlk aşamada, Ballıkuyu ve Bayraklı’daki heyelana da maruz kalan bölgeyle, Karşıyaka Yalı Mahallesi’ndeki apartmanların arasına sıkışan derme çatma evlere el atıldı. Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi işbirliği yaptı.

Koşulları cazip, iyi para edecek
EVLERİN sahiplerine takasla, değeri karşılamazsa da kalanı kira öder gibi uzun vadeli taksitlerle verilmek üzere Uzundere ve Örnekköy’de 3 bin 500’e yakın daire inşa edildi. Gürçeşme ve Buca’da 818 konut daha tasarlandı. Yakında bu dairelerin 200’er bin YTL edeceği belirtildi.

KONAK BELEDİYE BAŞKANI DİYOR Kİ…

İşin temelinde imar afları var
KONAK Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, bugün yaşanan durumu 1985’ten sonra çıkarılan imar aflarının yarattığını söyledi. Tunçağ, şöyle dedi: ''Gecekondular tapulu oldu, durum da içinden çıkılmaz hale geldi, her şey kilitlendi. Mecburen kent yenileme projelerine başvuruldu.
ÖNCE heyelan bölgesi Ballıkuyu’yu Toplu Konut İdaresi ile Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Uzundere’deki binalara taşıyacağız. Yine de itiraz var. Bir ev verip iki daire istiyorlar. Bu dairelerin fiyatı 50 bin YTL, çok yakında dörde katlanır. Ankara’da örneği yaşandı bunun.''

Milliyet Ege -29.04.2007