BOSTANLI’da 9 blok yıkılıyor

Bostanlı’da yıkım var
Temelleri çürük çıkan 9 blokla ilgili olarak tadilat yapma kararı alındı
<Yenigün – 21.02.2007>{nomultithumb}
Bostanlı’da jeolojik etüt çalışmaları yapan Karşıyaka Belediyesi çalışmalar sonucunda temelleri çürük çıkan Bostanlı’nın merkezindeki 9 bloğu yıkıp yeniden yapılandıracak.
Karşıyaka Belediyesi Bostanlı da temelleri çürük olan 9 blokla ilgili plan tadilatı yapma kararı aldı. Bölgede jeolojik etüt yapıp zeminin hareketli çıktığını belirten Karşıyaka Belediyesi yetkilileri binaların yıkılıp yeniden yapılacağını bildirdi. Karşıyaka Belediyesi binaların kaç katlı olacağına ise jeofizik raporu çalışmalarından çıkan sonuca göre karar verecek. Daha sonra çıkacak raporla birlikte bir rapor hazırlanacak ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sunulacak.
Bostanlı da 9 bloğun bulunduğu alanın iyileştirme kararı Karşıyaka Belediye Meclisi’nden 2 ay önce geçmişti. 30 yıldır ayakta duran binalar artık dışarıdan bakanların da zararlı olduğunu anlayabileceği hale geldi. Dışarıdan bakılınca yamuk olduğu görünen binaların ev sahipleri binalarının sağlam olduğuna inanıyorlar. Ancak binalarının yıkılıp yeniden yapılması kararına da hakları olanın kendilerine verilmesi halinde sıcak bakıyorlar.
Yeni plan yapılacak
Bu alanın Karşıyaka’nın en sorunlu bölgesi olduğunu açıklayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise 9 blokluk alanın acilen iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, “Karşıyaka da bir yağmur yağdığında en çok su basan alan burası. Biz 2 ay önce Karşıyaka Belediye Meclisi’nden bölgenin iyileştirilmesi amacıyla plan tadilatı yapılmasını geçirdik ve çalışmalara başladık. Önce jeolojik etütlerini yaptık. Bunun sonucunda zeminin hareketli olduğu ve sağlıklı olmadığı sonucu çıktı. Şu anda ise jeofizik raporları hazırlanıyor. Bu raporlardan sonra binaları yıktıktan sonra yerlerine kaç katlı binalar yapabileceğimiz ortaya çıkacak. Bu sonuca göre plan tadilatı yapıp Büyükşehir Belediyesi’ne sunacağız” dedi.
Orada evi bulunanları hiçbir şekilde mağdur etmeyeceğini belirten Başkan Durak, “Kimin kaç tane evi varsa o kadar ev düşecek şekilde haklarını kendilerine vereceğiz. Bu binalar sağlıklı değil. O nedenle halk sağlığı açısından buralarının yeniden yapılandırılması şart…