Bornova’ya dev rekreasyon alanı

Bornova'ya dev rekreasyon alanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova'ya canlılık getirecek yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kültür, sanat, spor, eğlence ve dinlenme faaliyetlerinin bir arada bulunacağı Bornova Buz Pateni Salonu ve Rekreasyon Alanı Projesi, 2008 yılının ilk aylarında start alacak. Bornova'ya büyük bir canlılık kazandıracak projede 200 dönüm yeşil alan düzenlemesi, 1 adet buz pateni salonu, 3 adet basketbol sahası, 2 adet tenis sahası, 1 adet mini futbol sahası yer alıyor. Alanda 5 bin kişilik çok amaçlı anfitiyatro, bin 500 metrekare suni gölet, 2 adet ahşap köprü, 200 kişilik kafeterya ve 700 araçlık otopark oluşturulacak. Ayrıca, 2 adet çocuk oyun alanı, 1,5 kilometre bisiklet yolu, yürüyüş yolları ve spor parkuru, seyir terasları, dinlenme alanları hazırlanacak. 3 kattan olaşacak olan buz pateni ve buz hokeyi salonu toplam 12 bin metrekare alan kaplayacak. Olimpiyat standartlarına göre projelendirilen salon, seyirci, VIP, basın ve engelli tribünleriyle birlikte 2 bin 250 kişilik seyirci kapasiteli olacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Erzene Mahallesi'ndeki Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nda 245 dönüm arazi üzerinde oluşturulacak projenin Bornova'ya büyük hareketlilik getireceğini belirtti.

Başkan Kocaoğlu, "Söz konusu arazide uzun yıllar önce yapılması planlanan projeyi hukuki incelememiz sonucunda iptal etme kararı aldık ve meclisimizden geçirdik. Artık hiçbir hukuki sorunu kalmayan bu arazide yeni bir projeyle Bornova'ya bir çekim merkezi kazandıracağız. 2008 yılının Ocak ayında projeleri tamamlanan buz pateni salonunun yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Hemen ardından ise, statik, elektrik ve tesisat projelerinin yapımı devam eden anfitiyatro ile rekreasyon alanı projesinin ihalesine çıkacağız. Projeyi bir yıl sonunda tamamlamayı planlıyoruz" dedi.

Haber Ekspres / 03.01.2008