Bornova’ya aquapark projesi rafa kaldırıldı

Büyükşehir Belediye Meclisi, 9 yıl önce özel bir şirkete bedelsiz devredilen olay araziye bugüne kadar hiçbir şey yapılmadığı gerekçesiyle projenin hukuki geçerliliğini yitirdiğine karar verdi

UTKU BOLULU İzmir Milliyet Ege – 18.09.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, dokuz yıldır çözülemeyip kangrene dönüşen Bornova Erzene Mahallesi’ndeki Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’na yapılması planlanan ‘aquapark projesi’ne son noktayı koydu. Burhan Özfatura döneminde İZFAŞ’a verilen üst kullanım hakkı, aradan geçen sürede birşey yapılmadığı için hukuki geçerliliği kalmadığı gerekçesiyle iptal edildi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, bu kararla İZFAŞ’ın özel sözleşmeyle anlaşmadan iki gün önce kurulan Pınar Görücüoğlu’na ait PG Pazarlama Turizm ve Sanayi Ltd, PG İnşaat ve PG Otomotiv Ltd’le yaptığı 49 yıllık kiralama anlaşmasının da geçersiz kaldığını açıkladı. Kocaoğlu, gerek PG şirketlerinin gerek kiralama anlaşması yaptığı alt firmaların iddia ettikleri 344 bin YTL’lik harcamayı yaptıklarını kanıtlayabileceklerse mahkemeye başvurabileceklerini söyledi.

Bugüne nasıl gelindi?
Başkan Kocaoğlu, ''Biz hukuki açıdan incelememizi yaptık. Kararımızı verdik. Eski kiralama kararlarını iptal ettik. Yeni projemizi gerçekleştireceğiz. Bornova modern bir çekim merkezi kazanacak. Buraya buz pateni ve buz hokeyi oynanabilecek salon kazandıracağız'' dedi.
Olay arazinin üst kullanım hakkı Burhan Özfatura’nın başkanlığı döneminde 49 yıllığına İZFAŞ’a verildi. İZFAŞ da anlaşmadan iki gün önce kurulan Pınar Görücüoğlu’na ait PG Pazarlama Turizm ve Sanayi Ltd’yle sözleşme imzaladı. Böylece İZFAŞ’a ait kullanım hakkı PG İnşaat’la PG Otomotiv’e geçti. PG de alt şirketlerle kira sözleşmeleri yaptı. Ancak bir süre sonra PG kaynak sıkıntısına düşünce proje ortada kaldı.
Büyükşehir birçok dava açtı ama sonuç alamadı. Öte yandan geçen yıl Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan sürpriz bir çıkışla hukuki yollarla sonuç alınamadığını gerekçe gösterip zamanında bedelsiz verilen araziye talip oldu. Belediye meclisinden toplamda 5 milyon doları bulan talepleri gerçekleştirmek için yetki aldı. Ancak gelen tepkiler üzerine kararından vazgeçerek, aldığı yetkiyi Büyükşehir’in konuyla ilgili davalarını gerekçe gösterip iptal ettirdi.