Bornovalılar’a Bulut hatırası!

Bornova Belediye Başkanı Cengiz Bulut zamanında düzenlenen yolların parası vatandaştan alınıyor

Bornova Belediye Başkanı Cengiz Bulut zamanında düzenlenen yolların parası vatandaştan alınıyor
2003 yılında yapılan yolların parası o yolun üzerinde dükkanı ve evi bulunan vatandaşlardan tahsil ediliyor
<Hatice ALPARSLAN> Yenigün – 16.04.2007{nomultithumb}
2003 yılında yapılan yolların parasını o yolun üzerinde dükkanı ve evi bulunan vatandaşlardan almayı tercih eden Cengiz Bulut Bornovalılar’a borç bıraktı. Emlak parasını ödemek üzere ya da Bornova Belediyesi’nde bir ödeme yapmak üzere Belediyeye başvuran vatandaşlar, Belediye’ye yol parası borçlarının olduğunu bu sayede öğrendiler.
Bu borçların kendi dönemlerine ait olmadığını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan ise, “Ben kendi dönemimde yaptığım yol çalışmalarından dolayı vatandaştan hiç para almadım. Ancak yasada böyle bir madde var. Belediye Başkanları yaptıkları yolların tutarlarının bir bölümünü vatandaştan temin edebilirler. Bu temin edilen ücret vatandaşların gayrimenkullerinin rayiç bedellerinin yüzde 2’sini geçemez. Ancak bu tercih meselesi. İsteyen Belediye Başkanı alır. İsteyen almaz. Ben hiç vatandaştan böyle bir talepte bulunmadım. Yolları Belediyenin bütçesiyle yaptım. Ancak yol bedelleri Cengiz Bulut döneminde tahakkuk edildiği için biz şimdi bu ücretleri vatandaştan temin etmek durumundayız” dedi.
Vatandaş dava açabilir
Hukukçulardan alınan bilgilere göre ise vatandaşlar İdari Mahkeme’ye bu paranın miktarının fazla olması yüzünden dava açabilirler. Davayı kazandıkları takdirde vatandaş eğer bu borcu ödemişse ve Belediye’ye herhangi bir borcu yoksa parasını geri alabilecek.. Ödemeyenler ödememiş olacaklar. İdari Mahkemeye dava açabilirler. Yapılan bu işlemlerde yasa gerektirdiği için parasını geri alan olmamış. Miktarı yüksek bulup dava açabilirler miktarı düşürmek için. Şimdiye kadar davayı kazanan olmadı. Davayı kazanırlarsa parayı geri alabilirler. Geçmişe dönük borcu varsa parayı mahsup edebilirler. 2009 da Davayı kazanırsa Belediyeye fazla para yatırmışsa belediyeye de başka borcu yoksa belediye parayı geri ödemek zorunda.
Belediye’nin görevi!
Bornova Belediyesi’ne borcu olduğunu öğrenen vatandaşlar, “Yol yapmak zaten Belediye’nin görevi değil mi? Biz bu borcu ödemek istemiyoruz. Yolların hali zaten berbat. Bazı yerler çökmüş. Bazı taşlar yerinden çıkmış. Biz bu yollara mı ücret ödeyeceğiz? Zaten ne kadar para kazanıyoruz ki bu parayı ödeyeceğiz” dedi.
Bornova’da bir evi olan Samettin Güçlü’ye 16.03.2007 tarihinde 222 YTL yol katılım payı borcu geldi. Bu parayı ödemeyi düşünmediğini söyleyen Güçlü, “Ben emekli maaşıyla geçiniyorum. Zaten aldığım para ne kadarki ben bu parayı ödeyebileyim” diye konuştu.
Bornova’daki 3 dairesi için kendisine 812 YTL borç geldiğini söyleyen Aydın Gürol, “Biz neyin parasını veriyoruz. Tüm vergilerimizi zaten düzenli ödüyoruz. Şuan yollar bozuk. Biz bu bozuk yolların üzerine bir de para mı vereceğiz. Ben bu borcu ödeyemem” dedi.