Bornova’da tünel kazısı

İZMİR Milliyet Ege – 26.10.2007{nomultithumb}

Ege Üniversitesi Hastanesi ile Bornova Merkez arasında yapımı devam eden 3.3 kilometrelik metro hattında sıra tünele geldi. Osman Kibar Meydanı’ndaki Evka-3 girişiyle Bornova Cumhuriyet Meydanı arasında, 762 metrelik tünel yapılacak. Bornova Meydan’daki kazı çalışmaları kasım ayı başında başlayacak. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açaklamada, ''İleriki günlerde Mustafa Kemal Paşa Caddesi kısmen trafiğe kapanacak. Alternatif güzergahlara yönlendirme olacak'' denildi.
Ege Üniversitesi Kampusü’nden Evka-3 girişine kadar olan bölümünün hafriyatı aç-kapa yöntemiyle hızla tamamlandı. Evka-3 girişinden açılan şaftla da yeraltından tünel açma çalışmasına başlandı. Bornova Meydanı’nda açılacak şaftla da kazı çift taraflı sürecek. İlerleme hızına göre üçüncü bir şaft da açılabilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışmaların hızla ilerlediğini söyledi. Kocaoğlu, süreyi kısaltmak için gerekirse üçüncü şaftın da açılabileceğini belirtti.
Bornova Hastane-Bornova Merkez hattı 3 istasyonlu olacak. Hatta yaklaşık 762 metrelik delme tünel, bin 366 metrelik aç-kapa tünel ve 774 metre da ''U'' kesitli raylı sistem olacak.