Bornova’da ölüm virajına düzenleme

<Hatice ALPARSLAN>Yenigün – 25.04.2007{nomultithumb}
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’nın önünden geçen yolda ölümcül kazaların yaşandığı keskin dönemeç yeniden düzenlenecek Dönemecin yumuşatılması için yol Ege Üniversitesi’nin bahçesine kaydırılacak ve genişliği 12 metreden 20 metreye çıkarılacak.
Ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yaptığı yaya alt geçidi ile de Ege Üniversitesi Hastanesi ile Ege Üniversitesi yerleşkeleri birbirine bağlanacak. Aralarında duvar olan ve iki yerleşke arasında kolay geçiş sağlayamayan öğrenciler, öğretmenler ve ziyaretçilerinin ise işleri kolaylaşmış olacak. Yurtlarında bulunduğu hastane tarafında öğrenciler dersliklerine daha kolay ulaşabilecek.
Araçlarında geçebileceği alt geçit ile birlikte Büyükşehir Belediyesi, daha önce pek çok kazaya da neden olan Işıkkent, Pınarbaşı, Yunus Emre mahallelerinin bağlantılarını sağlayan ve Mevlana Mahallesi’ndeki 6 okulun tek ulaşım yolu olan 373 sokaktaki virajı da genişletecek.
Plan onaylandı
Yol genişletme çalışmalarıyla ilgili olarak hazırlanan 1/1000’lik planları onaylayan Bornova Belediyesi yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi’nin de üst ölçekli planı onaylamasından sonra çalışmaların başlayacağını belirtti. Bornova Belediyesi çalışmaları yaparken bölgede bulunan yeşil alanı koruyacaklarını belirterek, Üniversite Caddesi’nden Forum Bornova’ya dönüşü sağlayan 372 sokağa kadar olan bölümde tek gidiş ve tek geliş olan yol her iki tarafta da çift şeride çıkarılacak.
Ayrıca Bornova Metro’dan çıktıktan sonra ilçe merkezine giden Fevzi Çakmak Caddesi, Üniversite Caddesi ve 373 sokağın kesiştiği kavşakta genişletilecek. Tülay Aktaş İşitme ve Engelliler Okulu, Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu, Hasan Tahsin Zihinsel Engelliler Okulu, Mazhar Zorlu Plastik Sanatlar Endüstri Meslek Lisesi, Selçuk Yaşar Meslek Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi öğrencileri başta olmak üzere, geçtiğimiz yıl hizmete açılan Forum Bornova ve IKEA müşterilerinin de yoğun olarak kullandığı yolun yanları da yaya ve bisiklet yolu olarak düzenlenecek.