Bornova’da estetik karar

Bornova Belediye meclisi kent estetiği açısından önemli bir karar aldı.

Oy birliği ile alınan karara göre bundan sonra Bornova'da yeni yapılacak binalar mutlaka dış cephelerinde açık tonda renkler kullanacak. Eski yapılar da dış cephelerini yenilemeleri halinde yine açık tonda renkleri tercih edebilecek.

Bornova Belediye Meclisi kent estetiği açısından tüm Türkiyeye örnek alacak bir karar aldı. Oy birliği ile alınan karara göre ilçede inşa edilecek yeni yapılarda mutlaka belediyenin belirlediği kent estetiği normlarına uyulacak. Oturma izni verilmesinde bu estetik koşullara uygulma şartları aranacak. Mevcut yapıların sahipleri ise dış cephe yenileme ve tadilat yapmaları halinde bu normları uygulayacak.
Yeni yapılan binalarda dış cephe renkleri açık tonda olacak. Birden fazla renk kullanımı halinde, koyu renk ton tüm cephenin yüzde 20'sinden fazla olamayacak. Yeni yapılacak bütün bina cephelerinde klima dış ünitelerinin yapılacağı yerler belirlenerek, dışarıdan görünmeyecek şekilde kapatılacak. Giydirme cephe uygulamasına en az 15 metre genişliğindeki yollardan cephe alan yapılarda izin verilecek. Dış cephe doğramaların malzeme seçiminde herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak sokak siluetini bozucu cephe oluşturulamayacak. Mevcut yapılarda ise dış cephede yapılacak herhangi bir değişiklikte bu kurallar uygulanacak. Mevcut yapı sahipleri de dış cephe boya yenilemelerinde açık ton renkleri tercih edebilecek.

Dış cephe doğrama değişiklikleri de bina bütünlüğünü bozmayacak şekilde olacak. Cephe alınan sokaktaki mevcut dokuya uygun malzeme kullanılacak. Klima montajları cephe görünümünü bozmayaak şekilde bina bütününde belirlenmiş olan uygun yerlere yapılacak. Sanayi sitesi, küçük sanayi sitesi gibi toplu işyerlerinde tip proje esası nedeniyle cephe tadilatlarına izin verilmeyecek. Alan bütününde hazırlanacak tip tadilat projeleri ile toplu olarak yapılacak cephe tadilatlarına izin verilecek. Bir kentin görünümünün çok önemli olduğunu belirten Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, "Belediye olarak Bornovamızın dış görünüşünde estetiği sağlamak bizim en başta gelen görevlerimizden biri. İlçemizin estetik yapısı anlamında önemli bir karar aldık. Ağırlıklı olarak açık tonda renkler kullanılacak. Bornovamızda yaşayanlar, kentin estetik görünümüyle gurur duyacak. İlçemize gelen yabancılar da örnek alacak” dedi.

 

Kaynak: Haber Ekspres – 11.11.2010