Bornova ulaşımı nefes alacak

HABEREKSPRES 08.10.2007

Metro son durağının merkeze alınması ve belediye otobüslerinin toplanma yerinin değiştirilmesi ile E.Ü. Hastanesi önündeki trafik sıkışıklığını önleyeceklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Hamdi Dalan Kavşağı'nda yapacağımız büyük viyadüklerle de yeni bir aks açarak Bornova tarafına lambasız geçiş sağlayacağız. Ulaşımda büyük rahatlık sağlayacak bu düzenlemeler için 120-130 milyon YTL dolayında para harcayacağız" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova'da yapacakları yeni yatırım ve düzenlemelerle Ankara ve İstanbul aksındaki trafiği büyük ölçüde rahatlatacaklarını söyledi. Ege Üniversitesi Kampusu içinden metro geçmesi ve Bornova Merkez'e ulaşması konusunda Rektör Prof. Dr. Ülkü Bayındır ile mutabık kaldıklarını belirten Kocaoğlu, öğretim üyelerimizin istediği tedbirlerin hepsinin, zaten projenin başından itibaren yerine getirildiğini söyledi. Kocaoğlu, eğer gerekiyorsa EBİLTEM binasının kampuste başka bir yere taşınması konusunda da verilmiş sözleri bulunduğunu ve bundan kimsenin tereddütü bulunmaması gerektiğini vurguladı.
130 milyon YTL'lik yatırım
Ulaşım konusunda Bornova'ya öncelik verilmesinin nedenlerinin çoğunlukla göz ardı edildiğini belirten Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti:
"Şu an Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi yakınında bulunan metro istasyonunun bulunduğu bölge, hem istasyona gelen hem de değişik bölgelerden üniversite kampusu ve Bornova istikametine giden bizim otobüslerimiz ile özel araçların trafiği kilitlediği bir noktadır. Hastaneye gelen ambulanslar dahi bu noktada sıkıntı çekmektedir. Metronun son durağının merkeze alınması ile toplu ulaşım araçları yönünden bu bölge rahatlayacaktır. Üniversite lojmanlarının yan tarafında bulunan 10 dönüm arazi ile aynı yerde bulunan belediye yağhanesi hem otopark, hem semt garajı, hem de toplu ulaşım araçlarının toplandığı yer olarak düzenlendiğinde, hastane civarı da rahatlayacaktır. Hamdi Dalan Kavşağı'nda yapacağımız büyük viyadükler ile de Mansuroğlu Mahallesi, Evka-4, Atatürk ve Osmangazi mahalleleri ile Bayraklı bölgesine hitap edecek bir aksın açılması ve Bornova tarafına lambasız geçişin sağlanması, ulaşımda büyük rahatlık sağlayacaktır. Bu proje ve düzenlemeler ile ana amaç, hem metronun son durağını hem de araç yoğunluğunu hastane önünden kaldırarak İzmir'in, Bornova-Ankara-Manisa ve İstanbul aksında trafiği önemli ölçüde rahatlatmaktır. Hamdi Dalan Kavşağı'nın sadece kamulaştırmaları ile metro ve bölgede yapılacak düzenlemeler için 120-130 milyon YTL dolayında para harcayacağız."
İnşaatlar hızla ilerliyor
Her alt yapı yatırımının, gerçekleştirildiği bölgede yaşayanlara belli sıkıntılar yarattığına dikkati çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, "Ancak, projeler tamamlanıp hizmete alındığında, hem sağlayacağı rahatlık hem de ulaşım konforu düşünüldüğünde, bugünkü sıkıntıları yaşamaya değerdir diye düşünüyorum. Bu nedenle, Ege Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenci arkadaşlarımdan, öğretim üyelerimizden ve yöre halkından biraz daha sabır diliyorum. En kısa zamanda toparlamaya çalışacağız, inşatlar son derece hızlı ilerliyor. 40 yıldır Bornova'da yaşayan Ege Üniversitesi'nin bir mezunu olarak, bu üniversitenin kılına bile zarar gelmesini istemem" dedi.