Bornova metrosunda 3. şaft devreye giriyor

Önümüzdeki hafta başlayacak çalışma nedeniyle Cumhuriyet Meydanı bozulacak, trafik akışı değişecek. Vatandaşlar ve arabalar için yeni güzergahlar belirlenecek

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 26.10.2007{nomultithumb})

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi öz kaynaklarıyla yapımına başladığı Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro Hattı'nda üçüncü şaft, önümüzdeki hafta Bornova Cumhuriyet Meydan'ında açılacak. Çalışmalar nedeniyle Bornova Cumhuriyet Meydanı ve çevresindeki bazı yollar, yaya ve araç trafiğine kapatılacak.
Gerek görülmesi halinde hattın 2008 yılı sonuna yetiştirilebilmesi için Evka 3 ile Bornova Merkez arasındaki 800 metrelik bölüme dördüncü bir şaft daha açılabilecek. 4. şaftta tünel açma çalışmaları çift taraflı olarak Bornova Merkez ve Evka 3 yönüne doğru yürütülecek.

Üç istasyon
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Meydanı'ndaki şaftı açma çalışmalarının, önümüzdeki hafta başlayacağını söyledi. Zamanla yarıştıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, şu görüşlere yer verdi:
"Ege Üniversitesi'nde 45 bin öğrenci ile 10 bin öğretim elemanı ve çalışan var. Yeni hayata geçirilecek olan hattan sadece Ege Üniversitesi Kampusü'nde 55 bin kişi yararlanacak. Hattı 2008 yılı sonuna kadar hizmete sokmayı amaçlıyoruz. Bornova'daki çalışmalar için Büyükşehir bütçesinden 80 milyon YTL kaynak ayırdık."
Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez metro hattının toplam uzunluğu 3.4 kilometre olacak. Hat boyunca Ege Üniveristesi Kampus, Evka 3 ve Bornova Merkez olmak üzere 3 istasyon yer alacak. Hattın bir bölümü derin tünel sistemiyle geçilirken, bir kısmı aç kapa ile inşaa edilecek. Bornova Merkez metro hattının da devreye girmesiyle birlikte 11.5 kilometre uzunluğundaki Üçyol-Bornova hattı, 14.9 kilometreye çıkmış olacak. Buna 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular hattının da eklenmesiyle kent merkezindeki metro ağı 20.4 kilometreye çıkacak. Şu an günde 90 bin yolcunun yararlandığı hatta, yeni düzenlemeler sonunda yolcu sayısı 200 binlere ulaşacak.