Bornova da tamam

Üçyol-Üçkuyular'dan sonra, Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez metro hattının ihalesi de resmen Bozoğlu İnşaat'ta kaldı. Bu ihaleye herhangi bir itiraz gelmedi

 

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır) 02.05.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Üçyol-Üçkuyular Metro hattının yapımı için 6 Mart'ta 2. kez çıktığı ihaleyi 136 milyon 493 bin 246 YTL'lik teklifle kazanan Ankaralı Bozoğlu İnşaat, 3.3 kilometrelik Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez hattının ihalesini de 67 milyon 402 bin YTL'lik teklifle aldı.
İhale sonucunun firmalara tebliğ edilmesinin ardından itirazlar için verilen 12 günlük yasal süre, önceki akşam saat 17.30 itibariyle sona erdi. Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez hattı ihalesine yasal sürede herhangi bir itiraz gelmeyince, ilahe kesinleşmiş oldu. İki hattın inşaatını da, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın dünürü Hasan Bozoğlu'nun sahibi olduğu Bozoğlu İnşaat gerçekleştirecek.

İmzalar atılacak
Hasan Bozoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez metro hattının inşaatıyla ilgili sözleşmeyi şu günlerde imzalayacak. İmzayı izleyen 5 gün içerisinde de firmaya yer teslimi yapılacak. Bozoğlu İnşaat, en kısa zamanda da şantiye kurmak için çalışmalara başlayacak. Toplam 8.8 kilometrelik iki yeni hattın, 2008 yılının sonlarına doğru hizmete girmesi planlanıyor. Bu arada Bozoğlu İnşaat'ın, ihale bedelinin yüzde 6'sı tutarındaki 8 trilyon liralık teminat mektubunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teslim ettiği bildirildi.
Sözleşme imzalamak için 7 günlük yasal bekleme süresi olduğunu belirten Proje Müdürü Sina Kutluğ, "Bozoğlu İnşaat, Halkapınar Spor Salonu inşaatında imkansızı başarmıştı. 7 gün, 24 saat çalışarak, bitmeyecek sanılan 10 bin kişilik salonu, sözleşmedeki bitim tarihinden önce teslim etmişti. Bozoğlu İnşaat olarak, hem Üçyol-Üçkuyular, hem de Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez hatlarının inşaatlarından da alnımızın akıyla çıkacağız. Bozoğlu İnşaat, İzmir'in toplu ulaşım sorununa çözüm getirecek her iki metro projesine de başarıyla imza atacak" diye konuştu.