Bodrum’u hançerlediler

Bodrum'u hançerlediler

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm alanlarındaki eğimli arazilerde 5 kata kadar inşaat hakkı verdi

Bodrum Yarımadası'nı iki yıl önce kültür ve gelişim bölgesi ilan edip Bodrum'un imar planlama yetkisini belediyelerden kendi bünyesine alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilçenin doğal mimari yapısına büyük bir darbe vurdu. Bakanlık 1/25 binlik planda yaptığı tadilatla, turizm imarlı alanlara eğimli arazilerde 5 kat izni verdi. İlçede eğimli arazilerde kat izni daha önce 1 bodrum ve 2 normal kattı. Yeni kararla turizm imarına sahip eğimli arazilerde yapılacak oteller artık 2 kat bodrum, 3 kat ana bina şeklinde 5 kat olarak yükselebilecek.

DÜZ ARAZİLER AYNI
Uygulama, turizm ruhsatı alınan SİT alanlarında ise 4 kat olacak. Ancak düz arazilerde 3 kat hakkında bir değişiklik yapılmadı. Daha önce kot farkından kat hakkı kazanılmayan turistik tesislere bu uygulamayla bu hak verildi. Bunun da kamuoyunda tepki gören bazı inşaatların yasallaşması anlamına geldiği önesürülüyor. Plan 1 ay süreyle askıda kalacak ve bu süre içinde plana itirazlar yapılabilecek.

İTİRAZ EDERİZ
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önceki gün belediyelere tebliğ ettiği karar Bodrum'da büyük tepki çekti. Sivil toplum örgütleri ve meslek odaları bakanlığın aldığı kararı geri çekmesi gerektiğini söyleyerek, Bodrum'un özgün yapısını bozacak olan bu karara itiraz edip gerekli tüm yasal girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

BAŞKANLAR VE TURİZMCİLER KARARA TEPKİLİ
Öyle kolay kolay teslim etmeyeceğiz
* Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm
Gümüşlük'ün CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, kararın iptali için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, şunları söyledi:
"Tadilatlı planın askı süresinde itirazlar yapılacak. 1 ayın sonunda bakanlık bize 'hiçbir meclis kararı almayın, askıdan indirdikten sonra 7 gün içinde bize gönderin' dedi, bir anlamda 'belediyeler bu konuda yetkili değildir' demeye getiriyor. Bu anlayış, belediyeleri, yerel yönetimleri dışlayan bir anlayış. Herhalde kottan yasa dışı olarak yükselen inşaatlar var ya da bakanlığa böyle talepler var ki bu kararı alıyorlar. Karar eğimli araziler için alındı, düz arazilerde hala 3 kat hak veriliyor. Bu da adaletsiz bir karar. Ancak bakanlık herhalde düz arazilere de yakında 5 kat hakkı verir. Gidişat bunu gösteriyor. Ama Bodrum'u öyle kolay teslim etmeyiz. Bodrum geleneksel mimari yapısıyla bugünlere geldi ve dünya çapında bir üne kavuştu. Akdeniz mimarisi ve doğal yapısıyla tüm dünyada bir marka oldu. Bu dünya kenti hepimizin ortak malıdır. Kimseye burayı bozdurmayız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. İtiraz edip gerekirse dava açacağız."

Cennetin idam fermanı imzalandı
* BODER Başkanı Halil Özyurt
Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, Bodrum'un tipik Ege ve Akdeniz kentleri arasında en iyi korunmuş beyaz evleri, cennet koyları ile hala dünyanın jet sosyetesi ve ünlü isimleri tarafından cazibe merkezi halini koruduğunu belirterek, "Bodrum'un idam fermanı olarak değerlendirilen plan uygulamaya konulursa, bu cennet koylar yapılaşmayla yok olup gidecek. Bodrum Yarımadası'nda tüm belediye başkanlarının, sivil toplum örgütlerinin, hatta turizmcilerin bile karşı çıktığı planda, doğa harikası koylar ve tepeler apartman tipi otellerle dolacak. Bodrum'u beton yığını haline getirecek plan uygulamaya konulmamalı. 5 katlı oteller yatak sayısını artıracak, ancak kalitesizliği de beraberinde getirecek. Bodrum'a özgü kent kimliği kaybolursa Avrupa'dan turist getirmekte zorlanırız" diye konuştu.

Korkunç bir hata
* TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi Can Pulak

TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi Can Pulak da kararı "korkunç bir hata" olarak niteleyerek, "Hükümetler gelir gider, ama Bodrum ve benzeri turizm merkezlerimiz giderse bir daha geri gelmez. Tüm güzelliklerimizi biçmeyi adet haline getirdiler, laf da dinlemiyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bu olaya sessiz ve tepkisiz kalamayız. Bunu sadece Bodrum için değil, tüm turizm merkezlerimiz için söylüyorum. Yazık ediyorlar Türkiye'ye. Giderayak görsel cinayet işliyorlar" dedi.

10 katın da önünü açacaklar
* Bodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım
Bodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım ise, Bodrum Yarımadası'nın "Kültür ve Turizm Bölgesi" ilan edilmesi ve plan yetkisinin Bakanlığa verilmesinin ardından bölgede yapılan tüm planların rant ve yağmaya yönelik olduğunu belirterek, bu planlara 2002 yılından bu yana sürekli itiraz ederek dava açıp kazandıklarını söyledi. Yıldırım şöyle devam etti:
"Bodrum'da izninin 5 kata çıkarılması ile kent 5 bin yıllık kültür ve tarih kimliğini kaybedeceği gibi bu plan hiçbir kamu yararı gözetmemektedir. Bu tamamen kişisel çıkar ve ranta yönelik hazırlanan bir plandır. Bodrum'da 5 kata izin veren plan, yamaçlarda kot farkından dolayı binaları en az on kata çıkaracak, Bodrum'un adeta Kırıkkale'den farkı kalmayacaktır. İnsanların tatil yapmak için koştuğu, hayallerdeki Bodrum'u tamamen bitirecek olan planın daha ince detayları tehlikelerle doludur. Bu plana göre Bakanlık, örneğin kent merkezinde herhangi bir yeri turizm adına istimlak edebilecek, kamulaştırabilecek ve daha sonra bunu isterse 3. kişilere istediği gibi kiralayıp satabilecektir. Bu nedenle plana acil olarak itiraz edip gerekli hukuki müdahaleyi başlatacağız."

Yeni Asır / 08.05.2008